Za nami finał 74. Olimpiady Matematycznej. Do Stalowej Woli przyjechało 127 uczniów z całej Polski, którzy przez dwa dni mierzyli się z królową nauk. Dla najlepszych zmagania zakończyły się kwalifikacją, miedzy innymi na 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, która odbędzie się w lipcu br. w Japonii.
Olimpiada Matematyczna to najstarsza z olimpiad przedmiotowych. Pierwsza olimpiada miała miejsce w roku 1949/50. Przez ponad 60 lat olimpiadzie patronowało Polskie Towarzystwo Matematyczne, a obecnie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej. Od 25 lat organizowane są finały czterodniowe, w trakcie których najlepsi młodzi matematycy z całej Polski nie tylko rywalizują w trakcie zawodów, ale mają okazję do poznania się, nawiązania kontaktów i wymianę doświadczeń.
W tegorocznej edycji w zawodach I stopnia udział wzięło 1952 uczniów, do zawodów II stopnia zakwalifikowały się 883 osoby, a do finału dopuszczonych zostało 127 osób. Za sprawą nauczyciela matematyki Waldemara Rożka, finał olimpiady już po raz szósty odbył się w murach Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.
Pasjonaci matematyki wraz z opiekunami przyjechali do naszego miasta we wtorek 28 marca. W środę i czwartek zmagali się z olimpijskimi zadaniami.
31 marca uczestnicy zawodów w oczekiwaniu na wyniki poznawali historię Stalowej Woli i regionu. Uroczyste ogłoszenie wyników z udziałem prezydenta miasta, starosty stalowowolskiego oraz członków Komitetu Głównego Olimpiady odbyło się (wraz z podaniem składów na międzynarodowe zawody) w sobotę 1 kwietnia w hali sportowej stalowowolskiego liceum.
Spośród wszystkich 127 olimpijczyków komisja konkursowa wyłoniła 38 laureatów. Przeważali uczniowie z Warszawy i Krakowa, wśród narodzonych z Podkarpacia był tylko Mikołaj Jędruch z Przemyśla. Największą ilość punktów, a co za tym idzie nagrodę pierwszego stopnia, zdobył Mateusz Gobzdyl z Bielska Białej.
Podczas finału w Stalowej Woli wyłoniono również osoby, które pojadą na Międzynarodwą Olimpiadę Matematyczną, do Chibie, w Japonii. W skład reprezentacji oprócz Mateusza Gobzdyla weszli: Piotr Miernik, Konstanty Smolira, Michał Lipiec, Krzysztof Salata oraz Robert Soboński. Olimpiadę poprzedzi dwutygodniowy I Międzynarodowy Matematyczny Obóz Letni w Pekinie (Chiny).
Zaproszenie na tegoroczny finał OM przyjął absolwent liceum im. KEN Tomasz Czajka – polski programista, wielokrotny zwycięzca zawodów informatycznych, mistrz świata w programowaniu zespołowym z 2003 r. Trzykrotnie brał udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. Trzykrotnie występował też na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i dwukrotnie zdobywał srebrny medal. Czterokrotnie wygrywał konkurs programistyczny TopCoder, trzykrotnie w kategorii Open (2003, 2004, 2008) oraz raz w kategorii Collegiate Challenge (2004). Również w 2003 zwyciężył w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W latach 2004–2007 studiował na Purdue University. Prowadził zajęcia akademickie z algorytmów i struktur danych na UW oraz Purdue.
W latach 2007–2013 pracował w Google. Od 2014 był zatrudniony w SpaceX, amerykańskim przedsiębiorstwie przemysłu kosmicznego. Pracował nad oprogramowaniem systemów sterowania pojazdu kosmicznego Crew Dragon.
W Stalowej Woli podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodszymi kolegami i koleżankami.
Witam
Chcialabym sie podzielic pewna informacja odnosnie tej Olimpiady Matematycznej .Wygral ja uczen z Bielska Bialej a le nikt nie wspomnial o panu Profesorze Tomaszu Szymczyku ktory organizuje i jest promotorem ze Stalowej Woli .To dzieki jego wytrwalej pracy i umiejetnosciami wspolpracy z mlodzieza osiagaja takie wyniki uczniowie z Bielska .
Chcialabym wspomniec o nim i serdecznie podziekowac .To nasz KRAJAN