„Rola dyrektora szkoły w kształtowaniu i motywowaniu uczniów do kontynuowania nauki oraz rozwoju indywidualnego” – to był tytuł konferencji zorganizowanej przez Powiat Stalowowolski i Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej. Uczestnicy spotkania zgodnie twierdzą, że brakuje wykwalifikowanej kadry inżynierów i nie tylko.
– Stalowa Wola pozyskuje dużych inwestorów, będzie zapotrzebowanie na kadrę techniczną, inżynieryjną. Politechnika Rzeszowska, wydział w Stalowej Woli, kształci właśnie takich specjalistów. Dlatego też zależy nam na tym, żeby szeroko wyjść z propozycją kształcenia u nas tu na miejscu z zapewnieniem absolwentom pracy ciekawej, dobrze płatnej – mówił starosta Janusz Zarzeczny.
Jak zapewnił rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik, studia techniczne na rzeszowskiej uczelni, to pierwszy krok do sukcesu zawodowego.
– Prowadzono w każdym województwie badania jakiej uczelni absolwenci pełnią najwyższe funkcje menadżerskie i kierownicze w danym województwie. Okazało się, że ze wszystkich 16 województw, w województwie podkarpackim 51 proc. stanowisk zarządczych pełnią absolwenci Politechniki Rzeszowskiej, na drugim miejscu był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – mówił rektor.
– Nasz rynek pracy potrzebuje kadry technicznej. Potrzebują jej tutejsze zakłady, które w tym celu współpracują już z naszymi szkołami ponadpodstawowymi, a także z Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej. To zapotrzebowanie będzie jednak gwałtownie rosło. Musimy temu sprostać – mówił starosta.
To zjawisko dostrzegają również najwięksi pracodawcy z branży przemysłowej w naszym regionie.
– Jedynym takim aspektem jest zweryfikowanie aktualnego trybu nauczania studentów na tej uczelni z naszymi potrzebami. Główną taka potrzebą jeżeli chodzi o nasze zakłady produkcyjne w Stalowej Woli, to są szeroko pojęci automatycy, których generalnie brakuje na rynku, programiści CNC, elektromechanicy, to są takie największe potrzeby. Naszym celem jest zweryfikowanie tego programu nauczani z potrzebami technicznymi, które mamy w naszych zakładach – mówił Łukasz Dąbrowski, członek zarządu Superior Industries Production Poland.
Podczas konferencji poruszono też zagadnienia związane m.in. z możliwościami motywowania przyszłych absolwentów do podnoszenia kwalifikacji, dobrymi praktykami szkół w kontekście współpracy z przemysłem, a także współpraca przemysłu regionalnego w obszarze kształcenia specjalistów. Głos zabrali również zaproszeni dyrektorzy szkół.
– Przygotowując strategię szkoły, analizujemy rynek pracy. Chcemy przybliżyć go naszej młodzieży, a jednym z narzędzi ku temu ma być Platforma Technologiczna, nad budową której pracujemy w naszej szkole. Ruszy od września i w założeniu ma m.in. pomóc młodzieży lepiej zorientować się w realiach lokalnego rynku pracy – mówił Mariusz Potasz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.