Zwiększenie aktywności kobiet i ich udziału w życiu publicznym miasta – tym pokrótce będzie się zajmowała nowo powołana Stalowowolska Rada Kobiet. 8 marca w Centrum Aktywności Seniora spośród 13 członkiń rady reprezentujących różne środowiska – samorządowe, pozarządowe, sektor prywatny – wyłoniono przewodniczącą, zastępcę i sekretarza. Przedstawiono też kierunki, w których panie wspólnie będą podążać.
Rada Kobiet jest ciałem niezależnym i apolitycznym, a jej ciągłość istnienia powinna być zapewniona bez względu na zmiany władzy samorządowej. Rada promuje aktywne kobiety i jest kuźnią liderek, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi i mniej doświadczonymi członkiniami. Ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
– Pomysł na powołanie Stalowowolskiej Rady Kobiet pojawił się, ponieważ już takie rady w Polsce aktywnie działają, a uważam, że Stalowa Wola jako miasto innowacyjne, rozwojowe jest idealnym miejscem do szerzenia aktywności na rzecz kobiet. Misją rady jest przede wszystkim dbałość o rozwój środowiska lokalnego poprzez promowanie efektywnej i etycznej współpracy środowisk kobiecych. Głównym celem rady jest zwiększenie udziału kobiet w życiu miasta Stalowa Wola, a także reprezentowanie interesów i potrzeb różnych środowisk kobiecych. Nasza rada będzie miała charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny – zapowiedziała Dorota Herdzik, przewodnicząca rady.
W skład rady, oprócz przewodniczącej Doroty Herdzik, wchodzi jeszcze 12 pań (docelowo ma być 15), są to: Renata Knap (wiceprzewodnicząca rady) – prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, Joanna Dyrda-Muskus (sekretarz rady) – pełni funkcję kandydata na eksperta w Fundacji Nauki Polskiej, Marzena Piłat – inicjatorka powstania Stalowowolskiej Rady Kobiet, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjazna Dłoń w Rozwadowie, Dorota Konieczna-Herdzik – prezes stowarzyszenia wspierania aktywnej przedsiębiorczości Progres, Beata Orłowska – pedagog z 31-letnim stażem pracy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy, Marzena Agnieszka Łata – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli, Ewa Zbaraszewka – projektantka mody, prezes fundacji ART & MODA w Stalowej Woli, Bogusława Latawiec – dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli, Magdalena Pamuła – konsultantka i metodyczka nauczania gry na fortepianie w szkołach muzycznych I stopnia, Małgorzata Zofia Kobylarz – od 25 lat zawodowo związana z Fundacją Uniwersytecką w Stalowej Woli, w której obecnie pełni funkcję prezesa zarządu, Monika Świderska-Pachacz – dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, Agnieszka Grabowska-Sowa – z wykształcenia socjolog. Po studiach mieszkała 10 lat w Paryżu. Członek katolickiej Wspólnoty religijnej „Wejdź Nawet Przez Dach” przy polskiej Parafii w Paryżu, Monika Trela – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Stalowej Woli.
– Członkinie mają doświadczenie w różnych obszarach zawodowych jak i społecznych. Zależy nam również na tym, aby poprzez aktywne działanie rady, móc dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami z innymi kobietami. Oczywiście deklarujemy pełną gotowość do aktywnego działania na rzecz kobiet w naszym środowisku lokalnym – dodaje Dorota Herdzik.
Każda członkini zobowiązana jest do bycia ambasadorką Miasta Salowej Woli w przestrzeni lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Rada aktywnie współpracuje z innymi Radami Kobiet w Polsce.
– Mam wielki zaszczyt i przywilej, aby w roku jubileuszu 85-lecia Miasta Stalowej Woli oraz w dniu tak bardzo symbolicznym, 8 marca, w Dniu Kobiet zainaugurować pierwszą Sesję Rady Kobiet. Pomysł powstania Stalowowolskiej Rady Kobiet wychodzi z inicjatywy samych kobiet, które czując potrzebę większej integracji, potrzebę bardziej wyraźnego głosu kobiet w Stalowej Woli, wyrażanego w konkretnych postulatach i inicjatywach był realizowany przez władze Miasta Stalowej Woli. Myślę, że jest to bardzo dobra inicjatywa, bo przecież „Stalowa Wola jest kobietą” – tak chcemy dzisiaj powiedzieć i tak chcemy postrzegać nasze miasto. Stalowa Wola często jawi się jako „miasto ze stali i betonu”, ale wgłębiając się w historię i strukturę naszego miasta, trzeba powiedzieć, że Stalowa Wola ma „cechę kobiety” – mądrą, pracowitą, odpowiedzialną, aktywną, a jednocześnie piękną i dotykającą głębi – taką jak Mieszkanki naszego Miasta – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, który zainaugurował powstanie Stalowowolskiej Rady Kobiet i wręczył nominacje radnym.
Chwilę powołania Rady Kobiet w Stalowej Woli wzbogacił wykład Anny Garbacz o kobietach w historii Stalowej Woli
– W pierwszej chwili wydawało mi się, że nie ma tak dużo tych kobiet, ale zaczęłam szukać to się okazuje, że wcale ich nie jest mało. One może nie były na jakoś bardzo eksponowanych stanowiskach, bo nie mieliśmy ani burmistrza, czy prezydenta kobiety, Zakłady Południowe, Elektrownia też nie były kierowane przez kobietę. Natomiast było dużo kobiet tak trochę jakby w drugim szeregu, ale były mimo wszystko bardzo ważne – mówiła Anna Garbacz.
Stalowowolska Rada Kobiet wybrana została na kadencję dwuletnią, a jej program działania poznamy w przeciągu miesiąca.