W piątek, 17 lutego, w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji odbył się kolejny wykład, tym razem pod hasłem „Na reliktach świata królewskich folwarków. Obraz Niska i okolic w początkach XIX wieku”, z cyklu „Romantyzm, czyli inna nowoczesność”. Spotkanie przygotowali i poprowadzili Konrad Krzyżak i Jacek Siembida.
Prelegenci rozpoczęli swój wykład od przedstawienia genezy wybuchu powstania styczniowego, po czym przeszli do omawiania lokalnych wątków oraz przedstawili sylwetki powstańców z terenu dzisiejszego powiatu niżańskiego. Podczas wykładu wspomniano także o powstańcu styczniowym, Janie Gisges-Gawrońskim, dziadku literata Jana Marii Gisgesa, który spoczywa na racławickim cmentarzu. Ważną część wykładu stanowił opis dawnych folwarków królewskich, które wraz z panowaniem rządów austriackich stały się dobrami kameralnymi i były wystawiane na licytacje. Słuchacze dowiedzieli się ile w tamtych czasach były warte i kogo było stać na takie zakupy. Przedstawiono uczestnikom spotkania kolejnych nabywców i właścicieli ziem dawnego klucza niżańskiego i zarzeckiego.
Wykład był ciekawy i zgromadził w sali NCHiT niezwykle liczną publiczność. Pewne wątki tego spotkania będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań.
Następny wykład odbędzie się 17 marca o godzinie 17. Spotkanie pod hasłem „Gdy rozum śpi” przygotowują Marcin Folta i Jacek Siembida.
(kb)