Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła przetarg na zadanie pn. Budowa hali produkcyjnej z częścią biurowo-usługową wraz z niezbędną infrastrukturą zewnętrzną i wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu – Akceleratora Przemysłowego. Inwestycja realizowana będzie w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał 180 dni na wykonanie projektu obiektu i 360 dni na jego rzeczową realizację. Budynek ma stanąć przy ul. gen. Tadeusza Kasprzyckiego w Stalowej Woli.
– Chcielibyśmy przedstawić zamysł inwestycji śmiałej, ambitnej, ale możliwej do zrealizowania. Hasło jakie nam przyświecało w przypadku tej inwestycji tj. „Z szacunkiem do przeszłości tworzymy przyszłość”. Akcelerator przemysłowym Agencji Rozwoju Przemysłu ma napędzać, przyspieszać prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wychodzących z fazy inkubowania. Samo hasło determinuje materiał, z którego chcielibyśmy plastycznie tworzyć sam obiekt, jest to: drewno, stal i beton. W miejscu, w którym planujemy zrealizować tę inwestycję chcielibyśmy pozostawić jak najwięcej terenów zielonych. W taki sposób zaprojektowaliśmy całą inwestycję, żeby w placu centralnym, który będzie stanowił część rekreacyjno-wypoczynkową pozostawić obecnie funkcjonującą zieleń, również staramy się maksymalnie pozostawić drzewostan okalający naszą nieruchomość. Działka znajduje się naprzeciwko biurowca HSW – mówił Tomasz Miśko, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu.
Nowoczesny obiekt produkcyjno-biurowy
Akcelerator przemysłowy to nowoczesny obiekt produkcyjno-biurowy stanowiący połączenie budynku biurowo-usługowego i hali produkcyjnej o łącznej powierzchni ok. 8,5 tys. m kw. Obiekt będzie składał się z części przemysłowej: (powierzchnia produkcyjna: ok. 4,9 tyś m kw., możliwość elastycznego podziału części produkcyjnej na ok. 12 segmentów z dodatkową możliwością zagospodarowania antresol) oraz części biurowej (powierzchnia biurowa: ok. 660 m kw.) – Byliśmy przed tym jak zdecydowaliśmy się na ten projekt z wizytami studyjnymi w obiektach, które w takiej formule dzisiaj funkcjonują i doświadczenie jakie w związku z powyższym nabyliśmy utwierdziło nas w przekonaniu, że sama część produkcyjna powinna być połączona z częścią biurową, a ta część biurowa jest możliwa do zrealizowania w formule antresoli nad częścią produkcyjną, tak żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń jaką oddamy do dyspozycji młodym przedsiębiorcom – mówił Tomasz Miśko.
Projekt przewiduje także powstanie centrum coworkingu i usług okołobiznesowych: (biura coworkingowe o powierzchni ok. 390 m kw., lokale typu studio o powierzchni ok. 270 m kw., sale konferencyjne i wielofunkcyjne o łącznej powierzchni ok. 365 m kw., wyposażone w nowoczesne systemy audiowizualne).
Budynek zaprojektowany na rzucie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem
Budynek zaplanowano na rzucie kwadratu z pozostawieniem (uwolnieniem) terenu w centrum działki tworząc wewnętrzny dziedziniec. Przestrzeń dziedzińca stanowi półprywatne patio dedykowane dla najemców akceleratora pozwalające na kontemplowanie ogrodu „leśnego” utrzymanego w stylu naturalistycznym. Na dziedzińcu zaprojektowano chodnik w formie symbolicznej wstęgi, w kolorze błękitnym, nawiązującej do delty Wisły i Sanu. Element ten wykonany z nawierzchni poliuretanowej stanowi jednocześnie główny akcent kompozycyjny oraz element o funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej.
Akcelerator przemysłowy będzie budynkiem 4-kondygnacyjnym, z kondygnacją techniczną ażurową z profili stalowych w formie żaluzji, niepodpiwniczonym. Wejście główne budynku prowadzi do holu gdzie zaprojektowano recepcję, strefę wypoczynku, zaplecze sanitarne. Wyjątkowy aspekt wizualny stanowią zielone ściany z gęsto nasadzoną roślinnością.
Wprowadzono wiele udogodnień dla użytkowników obiektu oraz rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych m.in.: instalacja fotowoltaiczna na dachu obiektu o minimalnej mocy 100 kW, zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności ok. 174 m sześciennych na gromadzenie wód opadowych z możliwością wykorzystania zgromadzonej wody do podlewania zieleni; stacje ładowania samochodów elektrycznych; bliskość komunikacji miejskiej; 54 stanowiska postojowe dla samochodów osobowych; miejsce do przechowywania rowerów; wszystkie pomieszczenia wentylowane mechaniczne z odzyskiem ciepła oraz klimatyzowane; wyposażenie sanitarne i urządzenia zapewniające oszczędność wody; nowoczesne systemy i inteligentne rozwiązania m.in. w zakresie zarządzania obiektem.
Jubileuszowy pomnik
– Nie ma lepszego prezentu dla uczczenia 85 rocznicy powstania COP-u. Kto by pomyślał, że obiekt biurowo-przemysłowy będzie wyglądał tak jak sanatorium. Jestem przekonana i wierzę, że przyjdą tutaj ci co zechcą inwestować w takim pięknym miejscu, że nastąpi to przyspieszenie – mówiła senator Janina Sagatowska.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślał, że warto inwestować w Stalowej Woli i warto inwestować w Stalową Wolę. – ARP prezentuje pionierski projekt, ponieważ projektu o takim zakresie, o tak nowoczesnym zakresie w Polsce jeszcze nie ma. Akcelerator, który ma przyspieszyć, pobudzić wzrastający biznes na pewno przyczyni się do tego, że przedsiębiorców, którzy w Stalowej Woli bardzo mocno wrosną i będą mogli się rozwijać będzie jeszcze więcej. ARP to spółka w sposób bezpośredni nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. ARP musi realizować rządową strategię jeżeli chodzi o podejście do biznesu i do przedsiębiorczości. I tak się właśnie dzieje, naszą podstawową, kluczową strategią jest strategia zrównoważonego rozwoju – dodał.
Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. stwierdził, że Stalowa Wola jest doskonałym miejscem do tego typu inwestycji, ponieważ w tym momencie Stalowa Wola jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania, nie tylko w skali kraju, ale również w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej.
– Dlaczego ten akcelerator jest ważny? Przedsiębiorcy mali i lokalni jak i duzi, międzynarodowi mają nieco inne oczekiwania, a akcelerator wychodzi naprzeciw wszystkim tym oczekiwaniom. Jest naturalnym uzupełnieniem między inkubatorem gdzie trafiają przedsiębiorcy mający dopiero pomysł, chcący te firmy zakładać i rozwijać, a między halami czy Euro – Parkiem gdzie lokują się inwestorzy o bardziej dojrzałej strukturze czy też duzi, międzynarodowi. Akcelerator będzie tym elementem łańcucha spajającym te etapy, umożliwiającym małym przedsiębiorcom, którzy zaczynają rosnąć ulokowanie się w coraz bardziej komfortowych warunkach, w profesjonalnym otoczeniu, którzy mamy nadzieję będą się dalej rozwijać w kierunku hal i dużych terenów inwestycyjnych – mówił Łukasz Gałczyński.
– Ten projekt, to jest właśnie projekt, który najmocniej pokazuje charakter nas jako ludzi Stalowej Woli, którzy mają w sobie wizję, determinację, pracowitość, ale jednocześnie konsekwencję do tego, aby te założenia, te wizje z całą siłą, z całym naszym stalowym charakterem realizować. W roku jubileuszowym 85-lecia naszego miasta można pewnie budować różnego rodzaju pomniki dla upamiętnienia ludzi, idei, historii naszego miasta, ale ten pomnik, który postanowiła wybudować Agencja Rozwoju Przemysłu jest najlepszym pomnikiem na 85-lecie COP-u i Stalowej Woli dlatego, że on pokazując naszą tradycję, jednocześnie będzie budował odważnie przyszłość. I przyszłość w tym najlepszym możliwym standardzie – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.