1 lutego policjanci zatrzymali sześć osób podejrzanych o działanie w grupie przestępczej. To była prezes i pracownicy Banku Spółdzielczego w Grębowie. Mieszkańcom powiatu tarnobrzeskiego zarzuca się przywłaszczenie pieniędzy klientów banku, udzielanie kredytów z naruszeniem procedur, wyłudzenie 10 mln złotych z dwóch innych banków. Straty mogą wynosić nawet 55 mln złotych. Za to przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
O działanie w grupie przestępczej podejrzanych jest sześc osób: Janina K., prezes upadłego obecnie Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz pięcioro byłych pracowników: Genowefa K., wiceprezes banku i główna księgowa; Teresa R., członek zarządu, starszy inspektor ekonomiczny; Danuta R., specjalista ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny; Bożena S., starszy inspektor ds. oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej oraz syn Janiny K. – Krzysztof K., referent ds. kredytów.
Grębów. Przestępstwa bankowe na dużą skalę
W toku wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że kilkuosobowa grupa pracowników banku, swoją przestępczą działalność mogła rozpocząć nawet w 2004 roku.
68-letnia Janina K., wykorzystując swoje stanowisko, wspólnie z pięcioma innymi osobami, mieli zakładać fikcyjne konta bankowe, na które pobierali kredyty, wykorzystując miedzy innymi dane osób już nieżyjących. Podejrzani są też o namawianie klientów banku do likwidacji posiadanych przez nich lokat, i przelewanie środków na swoje rachunki i rachunki maklerskie.
Jak poinformował szef podkarpackiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, podejrzani działali od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego w szczególności w miejscowości Grębów, pow. tarnobrzeski.
– Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora wynika, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego w szczególności w miejscowości Grębów pow. tarnobrzeski. Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych, a także dokonali przywłaszczenia powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienia w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów Banku na lokatach pieniężnych w znacznych rozmiarach w łącznej wysokości ponad 25 milionów złotych. Prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku podejrzani Janina K., Genowefa K. oraz Krzysztof K. wyłudzili z dwóch banków łącznie 10 milionów złotych – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Kilka tysięcy osób pokrzywdzonych
W tej sprawie pokrzywdzonych zostało kilka tysięcy osób, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłacił pokrzywdzonym kwotę w wysokości 22 milionów złotych za utracone środki zgromadzone na lokatach. Na chwilę obecną bankowy fundusz wstrzymał wypłatę ponad 2 milionów złotych dla 33 osób. Pokrzywdzeni będą mogli odzyskać utracone pieniądze po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu.
W środę, 1 lutego, policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, kryminalnego oraz funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali pięć kobiet i mężczyznę, w wieku od 43 do 72 lat, mających związek z tym procederem. Wszyscy to mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego.
Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli różnego rodzaju mienie na poczet przyszłych kar. Zabezpieczyli także materiał dowodowy potwierdzający ich udział w procederze, w tym lokowanie przywłaszczonych środków na rachunkach maklerskich.
Byłej prezes i pracownikom banku grozi do 10 lat więzienia
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Krajowej Wydział Zamiejscowy Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty. Janina K. usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zaś pozostali podejrzani są o udział w tej grupie przestępczej. Ponadto wszystkim podejrzanym zarzucono wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie “szkody majątkowej w wielkich rozmiarach” oraz przywłaszczenie powierzonego mienia.
Następnie prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych. Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcznego aresztu.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Czytaj również:
Oszukiwać zwykłych ludzi…
Do pudła ich😁 !!
Co innego jakby oszukali obecnych rządzących to należałaby się im jeszcze nagrooda
10 lat za 55 mln z banku.
5 lat za obrobienie spożywczaka.
Grębów to stan umysłu. Kto tam mieszka i ma trochę oleju w głowie ten to wie.
No ale to ludzie wybierają sobie takie władze od 30 lat i nie sądzę żeby ten przypadek ich czegoś nauczył.
ps. Ten bank miał konto mailowe na Wirtualnej Polsce 😂