Radna Joanna Grobel-Proszowska w jednej ze swoich interpelacji wnioskowała aby odpowiedni wydział Urzędu Miasta rozpatrzył możliwość przygotowania gminnej uchwały antysmogowej, by zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko. W odpowiedzi magistrat poinformował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Rada Miejska w Stalowej Woli nie posiada prawnej delegacji do podjęcia uchwały we wskazanym zakresie.
– Wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli podjęcie tzw. uchwały antysmogowej, jest wyłącznym uprawnieniem sejmiku województwa. Projekt takiej uchwały przygotowuje zarząd województwa i jest on opiniowany przez właściwych miejscowo wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów. Tak więc rola gminy Stalowa Wola sprowadza się w tym przypadku do działań konsultacyjnych – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Ponadto magistrat informuje iż należy zauważyć, że na terenie województwa podkarpackiego, w tym także na terenie gminy Stalowa Wola, aktualnie obowiązuje uchwała nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego wprowadzającą na obszarze województwa ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji w których następuje spalanie paliwa. Uchwała ta obowiązuje na terenie całego województwa podkarpackiego, z zastrzeżeniem jednak, że ustawodawca dał możliwość różnicowania zakresu jej terytorialnego obowiązywania.
– Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że w obecnym stanie prawnym gmina nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia np. zakazu stosowania konkretnych rodzajów paliw na swoim obszarze w drodze uchwały specjalnie na ten cel przygotowanej. Gmina może podejmować uchwały, które wspomagają proces zmiany paliw na ekologiczne dotyczące przykładowo pozyskania środków na budowę sieci cieplnych i gazowych, dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania, docieplenia itp. – czytamy w odpowiedzi na interpelacje.