Powiat Niżański znalazł się w gronie beneficjentów kolejnej edycji programu „Opieka wytchnieniowa” realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W jego ramach powiat otrzyma wsparcie finansowe, które przekaże osobom sprawującymi opiekę nad członkami rodziny posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023, stanowi kontynuację działań wynikających z Programów pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja w latach 2019-2022.
Usługa opieki wytchnieniowej świadczona jest nieodpłatnie. Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają usługi opieki wytchnieniowej.
W związku z kontynuacją programu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła listę gmin i powiatów, których wnioski zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Dla województwa podkarpackiego przyznano środki na realizację programu w łącznej wysokości 9 976 606,91 zł. Trafią one do 84 jednostek samorządu terytorialnego (12 miast, 66 gmin i 6 powiatów). Wśród nich znalazł się Powiat Niżański, któremu na opiekę wytchnieniową w formie pobytu dziennego (wraz z kosztami obsługi programu) została przyznana kwota w wysokości 161 568 zł.
– Głównym celem programu „Opieka wytchnieniowa”, w którym corocznie uczestniczy nasz powiat, jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu mieszkańcy powiatu, zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki, dysponować będą czasem, który będą mogli przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.
Warto podkreślić, że środki finansowe pozyskały również gmina i miasto Ulanów (133 008 zł) oraz gmina Harasiuki (24 969,60 zł).