Policjanci ze Stalowej Woli wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej oraz druhami Ochotniczych Straży Pożarnych i sołtysami wsi, na terenie powiatu stalowowolskiego prowadzą wspólne działania o charakterze informacyjno – edukacyjnym. Przypominają jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem
W okresie jesienno-zimowym, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, pieców opalanych węglem bądź drewnem, ale również instalacji gazowych i elektrycznych.
Policjanci i strażacy przypominają mieszkańcom o zagrożeniach oraz o tym, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem, jak składować bezpiecznie opał i jak zachować się, gdy dojdzie do pożaru. Głównym celem wspólnych działań jest zmniejszenie liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.
Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest również wyczulenie mieszkańców na osoby samotnie mieszkające w ich otoczeniu, ale też wpojenie nawyków kontroli przewodów kominowych, czyszczenie ich po każdym sezonie grzewczym. Niesprawny przewód kominowy czy instalacja grzewcza mogą być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla, który jest nazywanym „cichym zabójcą”.
W trakcie spotkań z mieszkańcami, zarówno strażacy jak i policjanci zachęcają, by zaopatrzyć się w czujki dymu i tlenku węgla, ponieważ mogą one uratować nasze życie.
Przedsięwzięciem objęci są też uczniowie, ponieważ edukacja najmłodszych w tym zakresie, to wspaniała inwestycja na przyszłość. Najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą.
Pamiętajmy, że tylko wspólne działania nas wszystkich spowodują, że unikniemy tragicznych zdarzeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym.
Czytaj również: