Kredyt frankowy, złotowy lub w innej walucie – co można z tym zrobić? Fundacja Natus ze Stalowej Woli uruchomiła nieodpłatną formę pomocy prawnej dla osób posiadających kredyt w obcej walucie, w szczególności we frankach szwajcarskich. Z bezpłatnej formy pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które nie podjęły jeszcze działań związanych z dochodzeniem roszczeń z tego tytułu.
Fundacja Natus pomaga w zakresie prawnym osobom fizycznym i przedsiębiorcom z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego w przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej oraz upadłości firm. W zakresie swojej działalności reprezentują klientów przed sądem, uczestniczą w negocjacjach, mediacjach i postępowaniach ugodowych.
Teraz Fundacja rozszerzyła zakres swojej pomocy poprzez uruchomienie bezpłatnej konsultacji i oceny sytuacji kredytowej przy współpracy ze stalowowolską Kancelarią Adwokacją Doliński i Wspólnicy.
Poprzez dedykowany formularz „Pomoc prawna dla Kredytobiorców” na www.dolinskiiwspolnicy.pl można wysłać skan lub zdjęcie swojej umowy z bankiem. Współpracująca z fundacją Kancelaria Adwokacka Doliński i Wspólnicy na podstawie otrzymanych dokumentów dokona bezpłatnej analizy oraz określi możliwości dochodzenia roszczeń wobec banku. Pomoc prawna obejmuje ocenę możliwości złożenia pozwu o unieważnienie umowy i zawieszenie obowiązku spłaty kredytu na czas procesu. Cała procedura ma charakter całkowicie bezpłatny i w żaden sposób nie zobowiązuje do podjęcia dalszej płatnej współpracy z Kancelarią.
– Pomysł na taką formułę udzielenia bezpłatnej pomocy prawnej zrodził się po rozmowach z samymi kredytobiorcami. Zauważyliśmy, że bardzo spora grupa osób nie do końca jeszcze orientuje się w zakresie dochodzenia swoich roszczeń, nie wie jakie ma szanse, od czego zacząć całą procedurę. Każda umowa jest inna, dlatego podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych powinno być poprzedzone solidną analizą prawną. Właściwa analiza i ocena to pierwszy i najważniejszy krok – mówi mec. Krzysztof Puzio z Kancelarii Doliński i Wspólnicy.
Dla osób przygotowujących się do złożenia pozwu kancelaria przygotowała również serię tekstów poradnikowych dostępnych na blogu kancelarii, m.in.: „Jak unieważnić umowę kredytu frankowego krok po kroku”. Dodatkowo na profilu facebookowym kancelarii została utworzona grupa „Pomoc Kredytobiorcom”. Jest to grupa otwarta, która umożliwia wymianę doświadczeń i informacji w zakresie działań podjętych w celu unieważnienia umowy kredytu.
A co z kredytami zaciągniętymi w innej walucie? Opcja bezpłatnej analizy umowy kredytowej obowiązuje też przy kredytach zaciągniętych w innych walutach. Klauzul krzywdzących konsumenta można doszukać się również w umowach kredytów złotowych.
– Zagadnienie kwestionowania ważności umów złotowych pojawiło się stosunkowo niedawno. Nie da się ukryć, że jest ono związane z drastycznym wzrostem wysokości rat, jakie muszą spłacać kredytobiorcy. Dlatego warto przyjrzeć się umowie i sprawdzić czy wszystkie jej klauzule zostały skonstruowane prawidłowo – mówi adwokat Krzysztof Puzio z Kancelarii Doliński i Wspólnicy.
Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnej analizy kredytowej mogą przesłać skan umowy kredytowej przez specjalny formularz dostępny na stronie internetowej www.dolinskiiwspolnicy.pl. Fundacja zachęca do kontaktu poprzez stronę www.fundacjanatus.pl.