Gmina i Miasto Nisko uruchomiła 10 stacji monitoringu powietrza na terenie całej gminy. W ramach systemu będą Państwo mogli sprawdzić emisję pyłów PM1, PM2,5, PM10, emisję gazów: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ale również sprawdzić aktualną temperaturę, wilgotność, ciśnienie i siłę wiatru w miejscu zamieszkania. Wszystkie dane przedstawiane będą w ciekawy sposób na aplikacji, którą każdy z mieszkańców będzie mógł sobie ściągnąć na własny telefon.
Stacje monitorowania powietrza: 1. Nisko/Malce, ul. Sandomierska 114, szkoła PSP Nr 6; 2. Nisko, ul. Tysiąclecia 12A, szkoła ZS-P nr 2; 3. Nisko, ul. Słowackiego 10, szkoła PSP Nr 1; 4. Nisko, ul. Szopena 31, budynek OPS; 5. Nisko/Warchoły, ul. Piaskowa 15, szkoła PSP Nr 3; 6. Nisko/Podwolina, ul. Dąbrowskiego 8, szkoła ZS-P Nr 1; 7. Nowosielec 134, szkoła – ZS-P; 8. Zarzecze, Mickiewicza 45, szkoła – ZS-P; 9. Racławice, ul. Rudnicka 81, Niepubliczne Przedszkole; 10. Wolina, ul. Sienkiewicza 22a, Dom Kultury.
Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu pt. NISKO CORAZ WYŻEJ – PODNIESIENIE POTENCJAŁU EKONOMICZNO – GOSPODARCZEGO MIASTA I KONKURENCYJNOŚCI ŻYCIA W MIEŚCIE”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Zachęcamy do ściągania aplikacji i stałego monitorowania jakości powietrza na terenie naszej gminy: Mapa w wersji przeglądarkowej, jeżeli klikną Państwo w danym punkt na terenie naszej gminy wyświetlą się pomiary z danego punktu monitorowania:
Aplikacja na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.android
Aplikacja na Apple: https://apps.apple.com/us/app/airly/id1283400152
Szczegółowe informacje o realizowanym projekcie znajdują się na stronie;
http://fundusze.nisko.pl/index.php/pl/ oraz na koncie FB
https://www.facebook.com/Nisko-Coraz-Wyżej-Fundusze-Norweskie
OK. Dobrze, że taki system jest wprowadzany, tylko co dalej?
Jest 10 stacji monitorowania jakości powietrza, jako mieszkaniec moge sobie sprawdzić, jakość powietrza i co z tego? Dowiem się czy mogę wychodzić na zewnatrz czy nie ?
Przecież wystarczy miedzy 17 a 22 przejść się ul. Wolności, ul. Chopina, ul. Sandomierską od dawnych zakładów Mięsnych do ul. Szklarniowej i potem od wiaduktu w kierunku Stalowej, ul. Jana i innymi ulicami by na własne oczy zobaczyć koto czym pali. Od razu czuć jak ktoś pali śmieciami, wystarczy wytypować posesję i skontrolować kotłownię i palenisko.
Nie widzialem na stronie Urzędu informacji by ktoś jakąś kontrolę przeprowadził, po godzinach urzędowania nie ma możliwości zgłoszenia przypuszczenia palenia śmieciami, brak też jest formularza, gdzie mieszkańcy mogliby anonimowo, że ktoś wypala śmieci, przecież kotłownię i popiól można skontrolować w innym dniu, ale popołudniem i wieczorem bo wtedy ludzie wracają z swoich zająć i palą!
Czy nikogo nie zastaniawia, że są posesje, które oddaja znikome ilości plastików? OK może stosują zasadę zero waste, a co jak palą nimi w kotle CO?
Najwyzszy czas zacząć rzeczywiście kontrolować, a nie poprzestawać na monitorowaniu, bo inaczej postepujemy jak chory na chorobe alkoholową, który kupuje alkomat by sprawdzić czy rano jest trzeźwy aby iść do pracy, do głowy mu nie przychodzi by nie pić.
Zgadzam się z “Nie dla smogu”! Kontrole powinny być jak najbardziej, a tym bardziej zgłoszenia anonimowe, ale do wglądu publicznego, np. ma sąsiadka w Zarzeczu która pracuje w sklepie w Nisku przywozi kartony i spala w piecu u siebie. Ile zaoszczędzi na ogrzewaniu? Grosze!!! Bo karton (nie bardzo szkodliwy, ale taśma klejąca go i klej już tak + nadruk) szybko się spali w piecu “kopciuchu”. Ale to nic teraz parę groszy zaoszczędzę, ale to nic że dzieci a może i ja sama wydam na leki za x lat duuużo więcej. Opamiętajcie się ludzie palący śmieci! Teraz zaoszczędzisz ale sobie na starość zaszkodzisz – gwarantuję swym dzieciom wcześniej!
Druga sprawa to umieszczenie tych tablic z jakością powietrza. I w Zarzeczu i w Nisku są umieszczone we wnękach, a to już nie jest wiarygodne.
Pomysł ciekawy i już pierwsze dni pokazują jak jest źle, godziny wieczorne a przekroczone wszędzie normy pyłu zawieszonego:
PM10 od 2 do 3 razy wiecej od normy
bardziej szkodlliwego PM 2,5 od 3 do 9 wiecej od normy
przeroczone normy dwutlentu azotu i siarki
Czy ktoś jeszcze się dziwi dlaczego sporo dzieci ma astmę, a emeryci problemy z układem oddechowym?
Czy ktoś ma jakieś pomysły na zmianę tego?
Bo sama świadomość zagrożenia nic nie zdziała, potrzebne jest realne działanie.
Polityka Gminy jest taka ze pozwalają zakładom w centrum miasta smrodzić na potęgę. Przez co na atrakcyjnosci traci całe miasto. Smród z Armatory roznosi sie aż po okoliczne miejscowości.