W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę, 11 grudnia, w Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające 9 górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Jednym z nich był 30-letni Zbigniew Wilk, pochodzący z Dzierdziówki – sołectwa gminy Zaleszany.
Uroczystość rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych górników. W uroczystości wzięła udział rodzina Zbigniewa Wilka, poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”, szkół, jednostek OSP, Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim oraz mieszkańcy i władze gminy.
Asystę honorową Wojska Polskiego sprawowali żołnierze 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska. Z powodu złych warunków atmosferycznych przemówienia okolicznościowe odbyły się w kościele.
Głos zabrał tu wójt gminy Zaleszany Paweł Gardy oraz Magdalena Pelc – siostra Zbigniewa Wilka i jej córka, Anna Pelc, która odczytała piękny wiersz. Po mszy św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano apel pamięci. Po apelu żołnierze oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wieńce przy obelisku upamiętniającej „Dziewięciu z Wujka”. Odsłonięto go w grudniu 2011 r. w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni. Odebrano im życie/ Dać im dziś możemy/ Tylko pamięć i modlitwę – głosi napis na obelisku.
Z kolei we wrześniu 2021 r., w szkole podstawowej w Zbydniowie, do której uczęszczał Zbigniew Wilk, odsłonięto poświęconą mu tablicę. Zbigniew Wilk i jego koledzy protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, stając w obronie wolności, godności i w imię zasad solidarności – czytamy na tablicy.