Niemal 7 lat po wmurowaniu kamienia węgielnego (świątynia stała już wtedy w stanie surowym) odbyła się konsekracja kościoła Źródło Bożego Miłosierdzia w parafii św. Floriana w Stalowej Woli. 16 października dokonał jej ordynariusz sandomierski, ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystości poprzedziły parafialne Misje Święte.
Kościół powstał w latach 2014-2017 z rozbudowy Kaplicy św. Anny. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz tej parafii, ks. Marian Balicki. 25 października 2015 r. podczas mszy św. poprzedzającej wmurowanie kamienia węgielnego (Eucharystię sprawowano wtedy w kościele św. Floriana), biskup Nitkiewicz mówił, że budowa świątyni w takich czasach nie może być celem samym w sobie. Apelował też o zjednoczenie się stalowowolskich parafii tak, by Kościół był obecny w życiu publicznym, by kapłani wychodzili wiernym naprzeciw oraz wspólnie jednoczyli się w dziele niesienia wiary.
Z kolei 16 października 2022 r., podczas konsekracji kościoła, biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w kazaniu m.in. o znaczeniu modlitwy. Podkreślił, że jest ona konieczna dla ludzkiego ducha tak bardzo, jak oddychanie dla życia biologicznego.
– Jeśli chodzi natomiast o miejsce i czas modlitwy, to decyzja należy do nas. Słyszymy nieraz wypowiedzi różnych celebrytów, którzy twierdzą, że nie muszą chodzić do kościoła, żeby się modlić. A jednak świątynia oraz sprawowana w niej Eucharystia są miejscem i momentem szczególnym. Stąd moja wielka radość, że w obecności ludu Bożego poświęcam dzisiaj tę parafialną świątynię – dodał.
Podkreślił zarazem, że nie można poprzestać na wymiarze czysto obrzędowym, bo wówczas ryty liturgiczne staną się ważniejsze od samego Boga. A stąd już tylko krok do fanatyzmu, do sekciarstwa.
– Wiara to jednocześnie zaangażowanie w życie parafii i diecezji, miasta i narodu. Aby urzeczywistniały się one we właściwy sposób, potrzeba jednak zjednoczenia z Chrystusem, czego najpełniejszym wyrazem jest uczestnictwo w Eucharystii – powiedział biskup Nitkiewicz.
Mszę św. koncelebrowali księża z parafii św. Floriana oraz kapłani z dekanatu stalowowolskiego, a wśród wiernych był m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny. Byli też parafianie, którzy własną pracą przyczynili się do rozbudowy świątyni i upiększania jej wnętrza.
Na początku Eucharystii ordynariusz pokropił wodą święconą ołtarz oraz mury kościoła, a młodzież i dzieci wystąpiły z programem słowno-muzyczny przygotowany pod kierownictwem sióstr zakonnych, opowiadającym historię parafii św. Floriana
Po homilii modlono się litanią do Wszystkich Świętych, a biskup namaścił olejem świętym ołtarz oraz ściany budowli, jako znak ofiarowania na wyłączną służbę Bogu. Następnie nastąpiło okadzenie ołtarza oraz wnętrza świątyni, jako miejsca, gdzie wierni wznoszą swoje modlitwy do Boga. Kolejnym elementem obrzędu było zapalenie świec ołtarzowych, jako symbol iluminacji świątyni przepełnionej obecnością Boga -dokonał tego proboszcz parafii, ks. kanonik Wacław Gieniec.
Obrzęd zakończył się nakryciem ołtarza i włączeniem oświetlenia. Nakrycie ołtarza wskazuje, że dla chrześcijan jest on miejscem Ofiary Eucharystycznej oraz Stołem Pańskim. Natomiast oświetlenie ołtarza i kościoła przypomina, że Chrystus jest Światłem, którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała ludzkość.
Na zakończenie mszy św. odśpiewano hymn „Te Deum”. Uroczystość uświetniła schola parafialna prowadzona przez siostry służebniczki dębickie oraz chór i orkiestra pod dyrekcją Edwarda Horoszki.
Boża pieczęć
Uroczystość konsekracji kościoła to wyjątkowe wydarzenie w każdej parafii. Dokonuje się zasadniczo jeden raz w jej historii i dotyczy przede wszystkim kościołów parafialnych. Przewodniczy jej biskup ordynariusz. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona w parafii jako święto kościelne. Mamy więc do czynienia z obrzędem bardzo ważnym w życiu wspólnoty Kościoła, którego skutki rozciągają się także na następne lata i pokolenia.
– Konsekracja jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Ten akt potwierdza również godność człowieka, który wyszedł od Boga, jest Jego odblaskiem przez wolność, możliwość wyboru i zdolność do miłości – czytamy na stronie parafii św. Floriana w Stalowej Woli.
Konsekracja stanowi dopełnienie obrzędów poświęcenia kościoła. Poświęcenie odbywa się zaraz po zakończeniu samej budowy, gdy świątynia na ogół nie jest jeszcze całkowicie gotowa i w pełni wyposażona. Konsekracja odbywa się później, gdy jej wnętrze jest już w pełni urządzone.
Tak właśnie było w przypadku kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. 2 grudnia 1973 r., gdy świątynia ta była dopiero co ukończona, a jej wnętrze było jeszcze bardzo surowe, poświęcił ją kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Z kolei 20 września 1998 r. obrzędom konsekracji przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp. Podczas uroczystości przypomniał on: – Te mury dotknęła ręka papieża. Konsekracja ta była zwieńczeniem trwającego w latach 1994-1998 generalnego remontu i modernizacji tego kościoła.