Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. W tym roku świętujemy 104. rocznicę powrotu państwa polskiego na mapę Europy.
Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku gminy powiatu stalowowolskiego organizują uroczystości upamiętniające tą ważną dla naszego narodu datę.
Gmina Zaklików i Gmina Bojanów
W gminie Zaklików uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.15 – zbiórka przed budynkiem OSP w Zaklikowie. Stamtąd wyruszy przemarsz przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam zaplanowano złożenie kwiatów, przemówienie burmistrza oraz program artystyczny. O godzinie 11.00 w parku w Zaklikowie odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę. O godzinie 18.00 rozpocznie się IV Watra Niepodległościowa czyli wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy harcerskim ognisku na rynku w Zaklikowie.
Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Bojanów rozpoczną się o godz. 17.00 przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Bojanowie. – Największe wydarzenie patriotyczne w okolicy!. Scena, światła, salwy honorowe, ogień, syreny, klimat, poezja, muzyka, taniec – tak do udziału w wydarzeniu zachęcają organizatorzy.
Gmina Pysznica i Gmina Zaleszany
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pysznicy zostały rozłożone na dwa dni. W czwartek 10 listopada o godz. 18.00 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy odbędzie się uroczysta wieczornica przygotowana przez nauczycieli i uczniów pt. „Ojczyzna to rzecz wielka”.
Piątkowe uroczystości rozpocznie o godz. 15.00 msza święta za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów pod krzyżem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości na placu przykościelnym. Na godzinę 16.15 zaplanowano przemarsz, po którym nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej połączone z odśpiewaniem hymnu narodowego przy pomniku św. Floriana. Wydarzenie zakończy się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku z udziałem Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” na placu przy Domu Kultury w Pysznicy. Będzie też bigos i grochówka.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Zaleszany rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Zaleszanach. Kolejnym punktem programu będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Gmina Radomyśl nad Sanem
W gminie Radomyśl nad Sanem uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się już w czwartek 10 listopada.
Na godzinę 9.15 zaplanowano akademię szkolną w ZS w Radomyślu nad Sanem. A następnie składanie kwiatów i zapalenie zniczy: 10.00 pod tablicą Legionistów umieszczoną na budynku szkoły w Radomyślu nad Sanem, 10.15 cmentarz na Zjawieniu — nagrobki radomyskich Legionistów, 10.30 — w Żabnie pod tablicą umieszczoną na frontonie kaplicy przydrożnej, 10.45 – w Nowinach pod tablicą umieszczoną na budynku Domu Ludowego, 11.00 – w Pniowie pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, 11.10 w Dąbrówce Pniowskiej pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości 11.20 – w Witkowicach pod tablicą umieszczoną na frontonie kaplicy przydrożnej.
11 listopada będzie kontynuowane składanie kwiatów: 9.00 w Rzeczycy Długiej pod pomnikiem upamiętniającym 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, 9.20 w Woli Rzeczyckiej pod Krzyżem upamiętniającym 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, 9.40. w Antoniowie pod pomnikiem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, 10.00 – w Chwałowicach pod Krzyżem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. O godzinie 10.30 odbędzie się msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem, a po niej uroczysty przemarsz na Mały Rynek w asyście radomyskiej Orkiestry Dętej. Następnie zaplanowano składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914 -1918 z Radomyśla” oraz pod pomnikiem Legionistów na Dużym Rynku.