Muzeum Regionalne od wielu lat niestrudzenie przypomina stalowowolanom o początkach miasta, a w okolicach dnia Wszystkich Świętych w sposób szczególny upamiętnia jego pierwszych mieszkańców. W mijającym tygodniu już po raz ósmy odbyła się akcja pn. „Pamiętamy o stalowowolskich pionierach”. Tym razem wzięli w niej udział ósmoklasiści rozwadowskiej „Dziewiątki” oraz druhny i druhowie ze stalowowolskiej OSP.
Strażacy włączyli się w działania po raz trzeci i zajęli się porządkowaniem pionierskich nagrobków, którymi nie ma się kto opiekować. Informacja o muzealnej akcji z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi i dociera nawet poza granice Polski. Bywa, że krewni pochowanych w Stalowej Woli pionierów przyjeżdżają tu, zmotywowani wiadomością o takim sposobie uczczenia pamięci ich przodków.
Trochę historii
Przedsięwzięcie oznaczania grobów pierwszych stalowowolan miało swój początek w 2015 roku. Wówczas Muzeum Regionalne wielokrotnie, w różny sposób przypominało o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli. Przygotowało poświęconą im wystawę i wydało książkę pt. Stalowowolanie. Kim jesteśmy? Ze wspomnień o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli. Odbyło się również spotkanie rodzin – dzieci i wnuków tych, którzy kładli podwaliny pod nasze miasto. Choć niemal wszyscy pionierzy odeszli już do wieczności, to o ich wkładzie w powstanie Stalowej Woli przypominają dziś symboliczne chorągiewki, umieszczane na ich grobach każdego roku tuż przed 1 listopada.
Sztafeta pamięci
Edukacja najmłodszych to jeden z najważniejszych celów akcji. Udział młodzieży ze stalowowolskich podstawówek jest tu kluczowy, bowiem zadanie składa się z dwóch etapów. W pierwszym edukator z Muzeum prowadzi w wybranej szkole lekcję dotyczącą powstania Stalowej Woli. Spotkanie ma dać młodym słuchaczom świadomość korzeni, historii miejsca, w którym żyją, oraz wiedzę o wielu ciekawych szczegółach z życia jego przedwojennych mieszkańców. W drugim etapie, na kilka dni przed świętem zmarłych, wszyscy wspólnie udają się na Cmentarz Komunalny w Stalowej Woli z chorągiewkami przygotowanymi przez Muzeum i umieszczą je na grobach pionierów.
Każdego roku Muzeum stara się nawiązać współpracę z inną stalowowolską szkołą, a tworząc dzięki temu swoistą sztafetę pamięci, przekazuje wiedzę o lokalnej historii. W tej sztafecie dotychczas uczestniczyły szkoły: PSP 1, PSP 4, PSP 5, PSP 7, Szkoła Katolicka w Stalowej Woli, a od trzech lat akcję wspiera również młodzież z OSP Stalowa Wola. W tym roku rozstawieniem chorągiewek zajęli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kochanowskiego. W środę 19 października wysłuchali prelekcji, a tydzień później odwiedzili miejski cmentarz. Pozostawione przez nich symboliczne chorągiewki, które już wrosły w pejzaż stalowowolskiego cmentarza, są oznaką pamięci i szacunku dla naszych poprzedników, a być może zainspirują też kogoś do poszukiwania własnych korzeni lub informacji o historii Stalowej Woli.