Dane medyczne w szpitalach i poradniach muszą być bezpieczne. Incydenty, które bezpośrednio zagrażają cyberbezpieczeństwu placówek medycznych, nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Sparaliżowanie infrastruktury informatycznej szpitala może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań.
Wyciek danych, w tym danych osobowych pacjentów, blokowanie systemu informatycznego, czy szyfrowanie plików przez cyberprzestępców mogą prowadzić do paraliżu i ogromnych strat w podmiotach leczniczych. Mogą także uniemożliwić przeprowadzanie planowanych operacji.
Z obserwacji NFZ wynika, że dyrektorzy szpitali muszą przede wszystkim inwestować w systemy, które pozwalają skutecznie monitorować systemy teleinformatyczne, serwery i pojedyncze komputery pod kątem wystąpienia incydentów, które są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa teleinformatycznego szpitali. Kluczowe są też szkolenia kadry zarządzającej.
Do końca listopada Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ przyjmuje wnioski o wsparcie takich inwestycji poprawiających bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej. O dofinansowanie mogą starać się szpitale i, od niedawna, także placówki prowadzące pilotaż centrów zdrowia psychicznego.
Zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz związanych z nimi usług musi dotyczyć podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówkach leczniczych, nie samej informatyzacji. Za otrzymane środki można kupić i uruchomić m.in. urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, np. systemy do tworzenia kopii danych czy systemy antywirusowe, a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników. Szczegółowe informacje na temat zasad wsparcia i uprawnionych podmiotów można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-rzeszow.pl
Podkarpacki NFZ podpisał już niemal 40 umów ze placówkami, które chcą wzmocnić swoje cyberbezpieczeństwo, a ich wartość to ponad 13 mln zł.