To tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Autorem prac, które trafiły na ekspozycję jest tarnobrzeski artysta Stanisław Dziubak.
Dziubak to postać doskonale znana odwiedzającym Centrum Wikliniarstwa. Od przeszło 20 lat pełni funkcję Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Jego wikliniarska pasja zaowocowała wielokrotnym udziałem w plenerach wikliniarskich i wystawach organizowanych przez rudnicką placówkę
Przypomnijmy, że artysta w 1975 r. otrzymał dyplom z plecionkarstwa, a od 1983 r. jest instruktorem plastyki w Tarnobrzeskim Domu Kultury i kierownikiem działu Wydawnictw, Promocji i Informacji. W 2001 roku, na podstawie prac i dorobku artystycznego, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Stanisław Dziubak jest ogromnym propagatorem wikliny w sztuce, zorganizował ponad 50 plenerów artystycznych krajowych i międzynarodowych. Uczestniczył w trzech festiwalach wikliny w Danii, czterech międzynarodowych plenerach wikliny artystycznej na Ukrainie i dwóch Międzynarodowych Festiwalach Tkaniny Artystycznej w Krakowie. Jest laureatem 7 nagród w profesjonalnych konkursach plastycznych oraz 2 nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia i całokształt dorobku w dziedzinie kultury i sztuki.
Podczas wernisażu w Centrum Wikliniarstwa Stanisław Dziubak przyznał, że po doświadczeniach z wikliną wykorzystywaną jako materiał do projektowania przedmiotów użytkowych, tworzenia rzeźb oraz form plenerowych w przestrzeniach parków czy ogrodów, przyszedł czas na wykorzystanie jej w kompozycjach malarskich. Sploty wiklinowe służą jako działania fakturowe, a kolor naturalny tego tworzywa, jest wzbogacony kolorem farb akrylowych. Wszystko to odbywa się na powierzchni płótna i zamknięte w ramy tworzy abstrakcyjne obrazy. Takie wykorzystanie wikliny w połączeniu z kolorem jest oryginalnym, autorskim rozwiązaniem zaproponowanym przez artystę.
Podczas otwarcia wystawy Dziubak nawiązał również do trwającej 150 lat tradycji wikliniarskiej i podarował Centrum Wikliniarstwa publikację Władysława Tynieckiego z 1889r. pt.: „O wierzbach koszykarskich”, stolik i cztery obrazy.
Dodajmy, że wernisaż prac Stanisława Dziubaka uświetnił występ Kapeli Ludowej oraz Chóru „Lasowianka” pod kierownictwem Edwarda Horoszko z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.