Takim tytułem można by podpisać spotkania jakie miały miejsce w szkołach w dniach 19-20 września w Tarnobrzegu oraz w dniu 21 września w Stalowej Woli.
W dniu 19 września w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica i w dniu 20 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, Mirosław Kosior absolwent technikum z roku 1977 ubrany w mundur pilotów polskich walczących w armii brytyjskiej przedstawił historię walk powietrznych o Anglię we wrześniu 1940 roku. Dodatkową atrakcję opowiadania stanowił mundur Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet funkcjonującej przy Polskich Siłach Powietrznych w Anglii. Mundur ten prezentowała pani Małgorzata Żurecka, poetka ze Stalowej Woli. Młodzież miała okazję obejrzeć wyposażenie indywidualne pilota, maskę przeciwgazową oraz odznaczenia polskie i angielskie. Głównym jednak tematem spotkania była historia ojca pana Mirosława, Henryka Kosiora, żołnierza AK, armii gen, Władysława Andersa i jeńca obozu pracy na „nieludzkiej ziemi” w rosyjskiej Kołymie. Pan Mirosław Kosior opowiadając o Ojcu i jego walce o przetrwanie zaprezentował na slajdach makietę obozu jenieckiego wykonaną przez Henryka Kosiora (w obozie tym pan Henryk przebywał dwa lata). Makieta z detalami przedstawiała jeńców, oprawców i warunki wegetacji zniewolonych tam polskich zesłańców. Kolejny przedstawiony temat dotyczył również Henryka Kosiora jako absolwenta Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich nr 3 w Nisku bo tę właśnie szkołę pan Henryk ukończył równo z wybuchem II wojny światowej. Materiał zaprezentował przedstawiciel 3 Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego st. chor. sztab. rez. Ryszard Zemła. Przy okazji chor. Zemła opowiedział o samej szkole, idei jej powstania, trzyletnim cyklu nauki i o wybitnych jej absolwentach.
W liceum, którego absolwentką z roku 1976 jest wspomniana już pani Małgorzata Żurecka prelekcja wyglądała podobnie przy czym szczególną uwagę poświęcono absolwentowi liceum, bohaterowi II wojny światowej pilotowi wojskowemu Michałowi Latawcowi.
Trzeciego dnia „żywej lekcji historii”, 21 września. w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli cykl prelekcji podobny był do dni poprzednich. Były wspomnienia pilotów polskich w Anglii, Henryka Kosiora i jego jenieckich przeżyć oraz szlaku bojowego z armią gen. Władysława Andersa. Chor. rez. Ryszard Zemła ponownie opowiedział o przedwojennej Podoficerskiej Szkole Piechoty dla Małoletnich nr 3 w Nisku. Zainteresowanie było bardzo duże, wykładów słuchali uczniowie i nauczyciele, a dyrekcja szkół ponownie zaprosiła prelegentów na kolejne spotkania. Była to szczególna lekcja historii i patriotyzmu.
We wszystkich spotkaniach brał udział poeta Dominik Ćwik, który uwieczniał prelekcje wykonując zdjęcia. Fotografie te dostępne są na facebooku – na stronie pani Małgorzaty Żureckiej i pana Dominika.