22 września w Nisku odbyło się pierwsze w historii miasta śniadanie biznesowe. Zastępca burmistrza Zbigniew Kotuła oraz pracownicy Urzędu Gminy i Miasta spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami. Śniadania będą odbywały się cyklicznie, ale kiedy dokładnie i jaka będzie ich tematyka, o tym zadecyduje nowo powołana Rada Ekspercka ds. Przedsiębiorczości.
– Chcemy bardzo mocno zwrócić się w stronę przedsiębiorców z tego względu, że w naszych projektach, które realizujemy ze środków norweskich, przyjęliśmy sobie jeden z kluczowych celów ,jakim jest rozwój lokalnej przedsiębiorczości, rozwój oferty kierowanej głównie do przedsiębiorców lokalnych, ale też chcemy wejść bardzo mocno w pogłębianie, pobudzanie młodych ludzi do zakładania własnych firm – mówił Krzysztof Haliniak koordynator projektu z ramienia UGiM Nisko.
Głównym punktem inauguracyjnego spotkania było wybranie członków i powołanie Rady Eksperckiej ds. Przedsiębiorczości, która ma działać przy burmistrzu jako organ konsultacyjno-doradczy.
– Chcemy przede wszystkim, żeby rada biznesu była takim organem doradczym dla urzędu gminy. Chcemy korzystać z ogromu doświadczeń ludzi, którzy wejdą w jej skład, w celu rozwoju gminy. Chcemy się dowiedzieć od ludzi biznesu, co tak naprawdę jest tu w Nisku potrzebne, żeby ten biznes mógł się lepiej rozwijać, bardziej dynamicznie, w jakich kierunkach – mówił Zbigniew Kotuła.
Członkowie rady wraz z urzędnikami będą mieli za zadanie stworzyć pakiet działań dla obecnie funkcjonujących firm i dla osób, które na terenie Niska chcą taką działalność gospodarczą prowadzić. Szczególnie chcą skupić się na osobach młodych.
– Chcemy, żeby po pierwsze młodzi ludzie zostawali na terenie miasta, bo to jest taka bolączka, nie tylko Niska ale i dla wielu ośrodków trochę mniejszych niż te centralne. Widzimy taką szansę w postaci zakładania nowych firm przez młodych ludzi. Chcemy zamknąć cały ten proces budową Centrum Edukacji Multimedialnej, przy którym chcemy też powołać Inkubator Przedsiębiorczości. Ma być on w pewien sposób profilowany. Tutaj bardzo mocno mówimy o informatyce, też o przygotowaniu w zakresie języków obcych, tak żeby młody człowiek mógł w Nisku wykonywać różnego rodzaju usługi, a świadczyć je dla firm z całego świata – dodał Krzysztof Haliniak.
Pakiet działań dla firm ma obejmować również: różnego rodzaju szkolenia, współpracę między samorządem, szkołą a przedsiębiorcą, wizyty studyjne dla szkół, dofinansowanie praktyk dla młodych ludzi w lokalnych firmach, kampanię promującą ofertę inwestycyjną miasta, czy mentoring biznesowy.
– To innowacyjne działanie. Chcemy objąć młode osoby, które zakładają działalność gospodarczą, wsparciem mentora przez okres minimum 6 miesięcy – wyjaśnił Krzysztof Haliniak.
Mimo obaw organizatorów, pierwsze śniadanie biznesowe w Nisku spotkało się z dużą frekwencją. Termin kolejnego oraz tematykę ustali Rada Ekspercka ds. Przedsiębiorczości.
Czytaj również: