Trwa przebudowa dworca kolejowego w Stalowej Woli Rozwadowie. Niszczejący przez lata XIX-wieczny obiekt przejdzie gruntowną modernizację. Po zakończeniu prac dworzec ma zaświecić nowym blaskiem.
– Inwestycja jest na etapie realizacji robót budowlanych. Obecnie zrealizowano ok. 20 procent – informuje Agnieszka Jurewicz, Wydział Współpracy z Mediami, Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.
Gruntowna modernizacja zabytku
Obecnie prowadzone są przede wszystkim roboty konstrukcyjne. Zostały wykonane nowe stropy, nowa konstrukcja dachu, izolacja fundamentów. W najbliższym czasie zostanie położone nowe pokrycie dachu oraz zamontowana nowa stolarka okienna. Na części budynku można już zauważyć odnowioną elewację. We wnętrzu rozprowadzane są instalacje. Na terenie zewnętrznym trwają prace przy wykonaniu nowych podłączy oraz nowego chodnika od strony układu torowego.
– Z uwagi, iż jest to budynek zabytkowy oraz w związku z zapewnieniem ciągłego funkcjonowania posterunku SOK na dworcu, realizacja inwestycji jest wymagająca. Obecnie prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. Planujemy udostępnienie dworca podróżnym w okresie wakacyjnym 2023 roku – informuje Agnieszka Jurewicz.
Historia dworca sięga 1888 roku. Wtedy też, przy okazji budowy linii kolejowej pomiędzy Rozwadowem a Dębicą, wybudowano jego część północną wraz z łącznikiem, natomiast pod koniec XIX wieku powstała część południowa o bliźniaczym wyglądzie, wzniesiona przy okazji uruchomienia linii kolejowej pomiędzy Rozwadowem a Przeworskiem. Dziś stanowi on jeden budynek, który poddawany jest kompleksowej przebudowie.
Modernizacja dworca Stalowa Wola Rozwadów to kompleksowa przebudowa budynku dworca wraz z jego najbliższym otoczeniem realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Nowoczesność i dawna stylistyka
Renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Odtworzona na wzór historycznej będzie stolarka okienna i drzwiowa. Przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni będzie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Zostanie on wyposażony w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W bezpośrednim sąsiedztwie holu znajdą się toalety oraz pomieszczenie kas biletowych, a także lokale pod wynajem, które zaplanowano również na piętrze budynku. Budynek zostanie również wyposażony w nowoczesne systemy, które wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa.
Planowany jest montaż nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. Ponadto dworzec zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Komunikację w obrębie obiektu ułatwi zniwelowanie dotychczasowych różnic w poziomach oraz wyznaczenie tras wolnych od przeszkód. Pojawią się m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zastosowane zostanie także kontrastowe oznakowanie.
Dzięki inwestycji zmiany widoczne będą także przed budynkiem dworca. Dotychczasowa nawierzchnia zostanie wymieniona. Pojawią się też nowe elementy małej architektury w postaci ławek, koszy i stojaków na rowery.
Powierzchnia całego budynku po modernizacji wyniesie ponad 1200 metrów kw. Łączna powierzchnia lokali przeznaczonych na cele komercyjne wyniesie ponad 540 metrów kw.
Czytaj również: https://sztafeta.pl/2022/09/11/przestrzen-oswojona-tematem-dwudniowej-konferencji/