W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu 10 lipca 2022 r. w pobliżu Domostawy w gminie Jarocin powiatu niżańskiego przy nowo zbudowanej drodze szybkiego ruchu S19 odbyła się wielka uroczystość związana z postawieniem monumentalnego pomnika Andrzeja Pityńskiego „Rzeź Wołyńska”. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik wzięły udział rzesze ludzi nie tylko z tamtego rejonu ale z różnych regionów Polski, nawet z odległej Jeleniej Góry.
Na uroczystości nie było, mimo zaproszenia, parlamentarzystów z naszego regionu, a także przedstawicieli samorządów z powiatu niżańskiego i sąsiedniego stalowowolskiego. Jedynym parlamentarzystą uczestniczącym w uroczystości był poseł Grzegorz Braun z partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich z Polski, wśród nich również niżańsko-stalowowolskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wstępem do uroczystości była msza święta w intencji Polaków – ofiar mordu na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce w latach 1939-1947. Mszę odprawiał ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, koncelebrował ks. Antoni Moskal proboszcz parafii w Pielni koło Sanoka. Jak mówiono nieoficjalnie w kuluarach, kuria sandomierska nie wyraziła zgody, aby mszę odprawiał kapłan z diecezji dlatego przy ołtarzu stanęli księża spoza diecezji, zresztą obaj mocno zaangażowani w upamiętnienie ofiar mordu wołyńskiego. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, w której akcentował, że uroczystość w miejscu gdzie stanie pomnik „Rzeź Wołyńska” jest religijno-patriotyczna. Zaznaczył, że mówiąc o mordzie wołyńskim, nie o zemstę chodzi, ale o pamięć, której winni jesteśmy ofiarom rzezi. I tej pamięci ma służyć dzieło Andrzeja Pityńskiego. Ks. Isakowicz-Zalewski dziękował wójtowi Jarocina Zbigniewowi Walczakowi za podjęcie zadania postawienia pomnika Pityńskiego, dla którego w Polsce nie było miejsca.
Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pomnika miała specjalny charakter. Był hymn Polski, wciągnięcie polskiej flagi na maszt, była salwa wykonana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Majdanu Obleszcze. Za przyjęcie przez jarocińską gminę pomnika „Rzeź Wołyńska” dziękował przedstawiciel komendy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku.
Witold Zych, autor monograficznej książki o Andrzeju Pityńskim odczytał akt erekcyjny pomnika, który potem był podpisywany przez członków społecznego i honorowego komitetu budowy pomnika „Rzeź Wołyńska”. Akt erekcyjny oraz urna z prochami ziemi, gdzie spoczywają ofiary mordu wołyńskiego zostały umieszczone w ziemi, w miejscu, gdzie stanie pomnik.
Aktualnie trwają prace przy przystosowaniu terenu na postawienie pomnika i dla przyszłego mauzoleum poświęconego ofiarom zbrodni wołyńskiej. Trzeba powiedzieć, że rzeźba Pityńskiego stanie przy trasie szybkiego ruchu Via Carpatia i z racji swej wysokości ok. 15 metrów będzie znakomicie widoczna dla podróżnych. Poza tym przy rzeźbie będzie specjalny plac z parkingiem samochodowym dla turystów.
Dionizy Garbacz
Czytaj również: