W Nisku, na terenie zakładu KFA Armatura, powstanie jedna z największych na Podkarpaciu farm fotowoltaicznych. Instalacja ma ruszyć jesienią br., a dzięki energii z paneli słonecznych, firma ma pokrywać 20 proc. rocznego zapotrzebowania na prąd. 11 lipca wbijano zarówno symboliczne łopaty pod tę inwestycję, jak i pierwsze pale pod przyszłe stoły fotowoltaiczne.
KFA Armatura to polski producent grzejników aluminiowych, zaworów, parawanów i kabin prysznicowych oraz armatury sanitarnej i kuchennej, należący do Grupy PZU. Firma z wieloletnią tradycją, właśnie w tym roku świętuje swoje setne urodziny. W Nisku działa na terenie dawnego Nimetu, zatrudnia ponad 300 osób. Teraz na 4 ha nieużytków powstanie tu farma słoneczna licząca 4365 paneli.
– Choć mamy już swoje lata, jesteśmy firmą nowoczesną i innowacyjną – zapewniała prezes KFA Armatura, Magdalena Tokarczyk-Cyran. – Jako firma produkcyjna, zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy mniejsze i większe działania w tym zakresie. Ta farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto – dodała.
Przekonywał o tym również członek zarządu KFA Armatura, Wojciech Rosiński, odpowiedzialny za ten projekt. – W 2021 roku szacowaliśmy stopę zwrotu tej inwestycji na 6-7 lat. Teraz, przy tak rosnących cenach energii, ten projekt się zwróci po 3-4 latach – powiedział.
Nie chciał jednak podać, ile wynosi koszt tej inwestycji. Poinformował jedynie, że prowadzona jest ona głównie dzięki pożyczce z PZU SA. Że farma ma dostarczyć rocznie 1800 megawatogodzin energii elektrycznej, co oznacza także, że do atmosfery trafi 1800 ton CO2 mniej. – Ta inwestycja właściwie nie ma minusów – podkreślił.
W inauguracji budowy farmy uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele lokalnych władz: starosta niżański Robert Bednarz oraz burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk. Obaj gratulowali firmie tego przedsięwzięcia i życzyli pomyślnego rozwoju.
– Cieszymy się, że państwo dobrze się u nas czujecie. Że chcecie się rozwijać i podejmujecie tak strategiczne i proekologiczne decyzje. My także chcemy, żeby takie firmy jak wasza dobrze się u nas czuły i tworzyły nowe miejsca pracy. Z naszej strony wspieramy każdą proekologiczną inicjatywę, która ma miejsce w naszym powiecie – mówił starosta Bednarz.
Burmistrz Ślusarczyk nostalgicznie wspomniał też, że to właśnie tutaj, na działkach byłego Nimetu, stawiał pierwsze zawodowe kroki. Dodał także, że miasto kończy właśnie prace nad dokumentację drogi, która, przy wiadomych ograniczeniach związanych z ul. Sandomierską, pozwoli na wygodne skomunikowanie KFA Armatury z obwodnicą Stalowej Woli i Niska.
Wykonawcą farmy jest Kompania Solarna. Instalacja ma ruszyć w październiku br. 92 proc. energii elektrycznej pochodzącej z farmy zakład będzie wykorzystywać na własne potrzeby, pozostałą część odsprzeda do sieci bądź innym firmom na terenie całej Polski.
Warto zwrócić uwagę, że fotowoltaika w województwie podkarpackim jest bardziej efektywna w porównaniu do reszty kraju. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W naszym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2, czyli około 10 proc. powyżej średniej ogólnopolskiej.