• Kontakt
  • O nas
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Sztafeta.pl - wiadomości z miast Stalowa Wola i Nisko
No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Stalowa Wola
  • Nisko
  • Sport
  • Kultura
  • Porady
  • Księgarnia
  • Ogłoszenia
  • Nekrologi
  • E-wydanie
Sztafeta.pl
No Result
View All Result
Strona Główna Wiadomości

Odsłonięcia pomnika „Rzezi” przesunięte

Gmina Jarocin. Opóźnienie w sprawie kontrowersyjnego upamiętnienia. Na razie stoi „ocenzurowany”

Stanisław Chudy Dodane przez: Stanisław Chudy
16 czerwca 2022
w Wiadomości
5
Tak wygląda pomnik Rzezi Wołyńskiej, autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Widoczny na zdjęciu element monumentu z dzieckiem nadzianym na widły, został usunięty

Tak wygląda pomnik Rzezi Wołyńskiej, autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Widoczny na zdjęciu element monumentu z dzieckiem nadzianym na widły, został usunięty

Share on FacebookShare on Twitter

Pomnik Rzezi Wołyńskiej, który ma stanąć w Domostawie w gminie Jarocin, w powiecie niżańskim, obok drogi S19, nie będzie odsłonięty – tak jak planowano – 11 lipca br. Zamiast tego odbędzie się uroczystość wmurowania w fundament przyszłego cokołu pomnika Aktu Erekcyjnego oraz urn z prochami z miejsc kaźni Polaków na Wołyniu. – Na pewno nie odstępujemy od zamiaru postawienia pomnika, ale sprawy z tym związane trochę się skomplikowały, na co ma też wpływ obecna wojna w Ukrainie – mówi „Sztafecie” wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak.

To on stoi na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie. Utworzono go w 2021 r., po tym, jak kolejne polskie miasta odmawiały, by stanął na ich terenie. Nie zgodziły się Jelenia Góra, Stalowa Wola, Rzeszów, Kielce i Toruń.

Za każdym razem argumentowano, że pomnik jest zbyt kontrowersyjny i drastyczny, ponieważ jego ważnym elementem jest małe dziecko nadziane na długie, trójzębne widły. Padały też zastrzeżenia, co do estetycznej wartości całego pomnika.

Odsłonięcia pomnika „Rzezi” przesunięte Sztafeta.pl
10 czerwca br. Wójt Zbigniew Walczak (z lewej) i tarnobrzeski historyk sztuki Witold Zych, przed pomnikiem Rzeź Wołyńska na terenie Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.
Jak się okazuje, pomnik został tam „ocenzurowany”, bo ze środka wyciętego w orle krzyża wyjęto istotny element – długie widły z nadzianym na ostrza dzieckiem. Jak jednak zapewnia nas wójt Zbigniew Walczak, pomnik, który zostanie odsłonięty w Domostawie, będzie kompletny, także z tym najbardziej kontrowersyjnym dla niektórych elementem

Niechciane dzieło Andrzeja Pityńskiego

Odlano go w 2018 r. w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych a fundatorem było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 w Nowym Jorku.

Fundatorzy chcieli, by pomnik był darem dla narodu polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Zobowiązali się też do poniesienia wszelkich kosztów związanych z adaptacją miejsca pod pomnik, budową cokołu oraz transportem pomnika z Gliwic i jego montażu na miejscu, gdzie stanie. Tymczasem stoi do dziś na terenie gliwickich zakładów.

A jest on dziełem Andrzeja Pityńskiego (1947-2020), polskiego artysty-rzeźbiarza z Ulanowa, przez ponad 40 lat mieszkającego i tworzącego w USA, znanego zresztą z takich wzbudzających skraje opinie pomników – w Stalowej Woli we wrześniu 2011 r. odsłonięto jego monumentalną, 12-metrową rzeźbę Patriota.

Pierwotnie planowano też, że pomnik Rzezi Wołyńskiej zostanie odsłonięty 11 lipca 2018 r. – w 75. rocznicę tzw. krwawej niedzieli, zorganizowanego ataku na blisko 100 miejscowości na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, uznawanej za początek masowych i okrutnych mordów na polskiej ludności w latach 1943-44, jakich dopuszczali się ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA, wspierani często przez miejscową, ukraińską ludność.

Wstrząsające dzieło sztuki

Ostatecznie, po kolejnych odmowach w sprawie lokalizacji pomnika, 22 kwietnia 2021 r. rada gminy Jarocin w powiecie niżańskim zdecydowała, że stanie on na terenie wsi Domostawa, obok budowanej właśnie drogi ekspresowej S19. Lokalizację tę wójt Walczak uzgodnił też z Andrzejem Pityńskim, podczas jego ostatniej wizyty Polsce, w listopadzie 2018 r.

– Wszystkie ofiary niemieckiego bestialstwa na naszym terenie były w jakiś sposób upamiętnione. Zostały pochowane na cmentarzach, po przeprowadzonych ceremoniach pogrzebowych. Nie można tego powiedzieć o ofiarach ludobójstwa na polskich Kresach Wschodnich II RP, w tym na Wołyniu. Ponad 100 tysięcy ofiar wciąż leży w bezimiennych mogiłach na niepoświęconej ziemi i wciąż czeka na godne upamiętnienie w wolnej Polsce. Wzniesienie pomnika „Rzeź Wołyńska”, który jest oryginalnym, wstrząsającym dziełem sztuki, oddającym w pełni prawdę o straszliwym ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej, będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym. Pomnik mistrza Pityńskiego, z artystyczną precyzją i historyczną wiernością ukazując prawdę o zbrodni ludobójstwa, będzie jednocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii –czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą podjęli jarocińscy radni (przy 6 głosach wstrzymujących się).

Wspólnota wojennych losów

– Za lokalizacją pomnika na terenie gminy Jarocin przemawia również wspólnota wojennych losów. Śmierć z rąk ukraińskich nacjonalistów ponieśli głównie mieszkańcy wsi. Miejscowości z naszej gminy były także jednymi z najbardziej doświadczonych podczas okupacji niemieckiej. W niektórych wioskach spalone zostały niemal wszystkie zabudowania, a śmierć poniosło około 400 osób – mówił wówczas „Sztafecie” wójt Walczak.
Podkreślał też, że wśród zamordowanych w pacyfikacjach bardzo dużą liczbę stanowiły dzieci, kobiety i starcy. A w wielu okolicznych pacyfikowanych wioskach Niemców wspierali ukraińscy kolaboranci, policja ukraińska i oddziały SS Galizien. Że tak było w Jarocinie, Mamotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim, Pikulach i innych miejscowościach.

Wójt: – Zaczynają się problemy

12 maja br. byliśmy w wójtem Walczakiem na miejscu, gdzie stanie pomnik Rzeź Wołyńska. Akurat spycharka równała tu teren, wszystko wyglądało jeszcze bardzo surowo. Już wtedy wójt mówił nam, że z różnych przyczyn formalnych (wymagane zgody i pozwolenia) odsłonięcie pomnika nie nastąpi 12 lipca, że tego dnia w fundament pod jego cokół wmurowany zostanie Akt Erekcyjny oraz urna z prochami z miejsc kaźni Polaków na Wołyniu.
Z kolei 6 czerwca wójt Walczak napisał w mediach społecznościowych, że zaczynają się problemy, a dyrektor odlewni Gliwicach, uzasadniając to obecną sytuacją geopolityczną, odmówił udostępnienia szablonu potrzebnego do zamontowania pomnika i wycofał się także z obietnicy jego demontażu, przewiezienia i ponownego ustawienia monumentu. – Kazał mi poszukać sobie firmy, która to uczyni – napisał wójt.

Są opóźnienia, ale odsłonięcie nastąpi

10 czerwca Zbigniew Walczak był ponownie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i rozmawiał z ich dyrektorem.

– Pan dyrektor powtórzył swe argumenty o geopolityce w związku z wojną w Ukrainie oraz o szablonie. Ale ja nie chcę zaostrzać sytuacji w sprawie tego pomnika. Musimy więc znaleźć firmę, która go zdemontuje w Gliwicach, przywiezie do Jarocina i ponownie zmontuje w Domostawie. Na razie nie wiemy jeszcze, gdzie go złożymy przed ostatecznym montażem. Ale odsłonięcie pomnika na pewno nastąpi – wyjaśnia „Sztafecie” wójt Walczak.
To on ma wydać ponowną decyzję lokalizacyjną w sprawie budowy miejsca pamięci narodowej, gdzie stanie pomnik (projekt dwóch zjazdów do pomnika z drogi technicznej obok biegnącej tędy trasy S19 przygotował społecznie Zbigniew Lach, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku). Wniosek o pozwolenie na budowę monumentu wydać musi natomiast starostwo powiatowe w Nisku.

Tagi: news
Stanisław Chudy

Stanisław Chudy

Dziennikarz Tygodnika „Sztafeta” Kontakt: chudy.sztafeta@gmail.com Tel. 509 387 013

Komentarze 5

  1. robo says:
    2 miesiące ago

    Mam nadzieję, że Walczak wykaże się odwagą, a starostwo wyda zgodę. Kontrowersyjne jest przypominanie, że Ukraińcy nabijali polskie dzieci na widły. Każdy kto przeciwstawia się prawdzie, nie wart jest miana Polaka.

    Odpowiedz
    • Marek Furtak says:
      2 tygodnie ago

      Masz moje poparcie.

      Odpowiedz
  2. Adam Łyszkiewicz says:
    4 tygodnie ago

    Ukraińcy nie oglądając się na NIC stawiają pomniki zbrodniarzom! A tutaj Ofiarom nie mogą czy nie chcą postawić???!!!Państwo z kartonu…czy zarządzane przez zdrajców!!!

    Odpowiedz
    • Marek Furtak says:
      2 tygodnie ago

      Tragedia.

      Odpowiedz
  3. Marek Furtak says:
    2 tygodnie ago

    Gdzie ten płot z tyłu? Nic nie widzę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE

To gdzie będzie ten most?

To gdzie będzie ten most?

13 sierpnia 2022
Bez wieńców nie ma dożynek

Bez wieńców nie ma dożynek

13 sierpnia 2022

PROPONOWANE

Rodzinny Kolektyw w odsłonie czwartej tym razem na Malcach
Kultura

Rodzinny Kolektyw w odsłonie czwartej tym razem na Malcach

13 sierpnia 2022
To gdzie będzie ten most?
Stalowa Wola

To gdzie będzie ten most?

13 sierpnia 2022
Nowe drogi w sołectwach
Wiadomości

Nowe drogi w sołectwach

13 sierpnia 2022
Bez wieńców nie ma dożynek
Wiadomości

Bez wieńców nie ma dożynek

13 sierpnia 2022
Druhowie dostali nowy sprzęt
Wiadomości

Druhowie dostali nowy sprzęt

13 sierpnia 2022
Kierowca Forda zjechał do rowu i dachował
Kronika Policyjna

Kierowca Forda zjechał do rowu i dachował

13 sierpnia 2022
Facebook Twitter Youtube Instagram

Wydawnictwo Sztafeta działa od 1992 r. Zostało powołane do wydawania lokalnej gazety, a obecnie jest jedną z największych i najstarszych oficyn wydawniczych na Podkarpaciu.

  • O nas
  • Kontakt
  • Ogłoszenia
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • Praca Stalowa Wola

NEWSLETTER

Copyright 2021 © SZTAFETA. Wszystkie prawa zastrzeżone. |Archiwalna wersja strony | RODO | Realizacja Wirtualny Marketing

No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Stalowa Wola
  • Nisko
  • Sport
  • Kultura
  • Porady
  • Księgarnia
  • Ogłoszenia
  • Nekrologi
  • E-wydanie

Copyright 2021 © SZTAFETA. Wszystkie prawa zastrzeżone. |Archiwalna wersja strony | RODO | Realizacja Wirtualny Marketing

Używamy ciasteczek (cookies) na naszej stronie, aby Twoje doświadczenia w jej przeglądaniu były lepsze. Kliknij akceptuj, aby zaakceptować ustawienia.
Akceptuj
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT