Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zapowiedział, że w przeciągu kilku najbliższych lat w mieście powstanie nowoczesny aquapark. Kompleks basenowy MOSiR ma przeobrazić się w multifunkcyjny park wodny. W obiekcie sportowo-rekreacyjnym zaplanowano baseny odkryte i kryte, wielotorowe zjeżdżalnie, strefę SPA, strefę gastronomiczną czy zielone tarasy. Budowa takiego kompleksu może potrwać około trzech lat. Zanim jednak ruszy rzeczowa realizacja najpierw trzeba przygotować projekt techniczny i pozyskać środki na jego wykonanie.
W poniedziałek 13 czerwca na terenie odkrytego kompleksu basenowego MOSiR odbyła się konferencja prasowa, na której przestawiono zwycięski projekt w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy pływalni krytej oraz pływalni odkrytej wraz z zagospodarowaniem terenu obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli.
Stalowa Wola będzie miała obiekt o standardzie aquaparku
– Podjęliśmy decyzję, że podejdziemy do tematu modernizacji basenów w sposób kompleksowy, proponując całkowitą przebudowę, modernizację hali basenów wewnętrznych wraz z zagospodarowaniem basenów zewnętrznych, tak aby stworzyć zupełnie nową jakość basenów dla Stalowej Woli, dla całego regionu nadsańskiego aby tutaj była profesjonalna oferta sportowa i rekreacyjna z częścią SPA, z częścią saunową. Podeszliśmy do tego zagadnienia w sposób bardzo profesjonalny i kompleksowy. Tak, aby znaleźć projekt, który pozwoli pogodzić obecnie funkcjonujące baseny, dobudować nową część i wkomponować ją w piękną zieleń, która tu się znajduje. Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie konkursu architektonicznego. Wybraliśmy zwycięską koncepcję, a w drugim etapie będziemy negocjować zamówienie publiczne na wykonanie projektu technicznego, który pozwoli nam na ubieganie się o środki finansowe i rzeczową realizację – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Nad konkursem czuwał sąd konkursowy, któremu przewodniczył dr inż. architekt Sebastian Dobiesz. Zwycięską koncepcję przygotowała grupa TKHolding Schick Architekci. – W tej pracy udało się rozwiązać coś co było najtrudniejszego w tym terenie – stworzenie wejścia po stronie wschodniej i zachodniej obiektu, ponieważ mamy nowe przestrzenie parkingowe po drugiej stronie ulicy ale także istniejące parkingi. Tej pracy jako jedynej udało się powiązać funkcjonalnie te dwie strefy, tworząc dwa wejścia złączone holem wejściowym ulokowanym na 1 piętrze. Doceniona została także możliwość etapowania prac, z opcją rozbudowywania na przyszłość – mówił Sebastian Dobiesz.
Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Współautor koncepcji dr inż. architekt Andrzej Truszczyński zapewnił, że będzie to obiekt bardzo nowoczesny, zaprojektowany z wykorzystaniem wielu rozwiązań energooszczędnych, z ofertą zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Obiekt będzie się składał z kilku stref. W strefie relaksu znajdziemy między innymi huśtawkę wodną, różnego rodzaju masażery, grzybki, zjeżdżalnie, mostki, a także basen z falą, rwącą rzekę, plażę basenową, strefę dziecięcą z jaskinią wrażeń, basen relaksacyjny, baseny witalne czy strefę gastronomiczną.
W strefie basenów wewnętrznych zaprojektowano również świetliki z folii ETFE. – To takie specjalne poduszki, które umożliwiają przenikanie promieni ultrafioletowych, dzięki temu może być naturalna wegetacja roślin, a przy okazji osoby wewnątrz mogą się opalać, jeżeli świeci słońce, bez względu na temperaturę – mówił architekt Andrzej Truszczyński.
Kolejnym elementem układanki są baseny zewnętrzne – sportowe, rekreacyjne, dziecięce. Będzie też czynny cały rok basen z wypływem na zewnątrz. Tu też pojawią się wielotorowe zjeżdżanie.
– Kolejny element to jest strefa atrakcji dodatkowych. Stworzyliśmy taki rodzaj escape roomu, z możliwościami edukacyjnymi. Wpuszczamy naszych klientów do podbasenia żeby pokazać jak uzyskuje się energię elektryczną, jak filtruje się wodę – mówił architekt. W projekcie przewidziany jest także „małpi gaj” gdzie dzieci w bezpiecznych warunkach będą mogły spędzić czas na zabawie. – Oprócz wszystkich elementów, które są dla dzieci i młodzieży, poświęciliśmy dużo czasu na relaks dla dorosłych, szukających odrobiny spokoju. Bardzo bogata strefa SPA, mamy m.in. sauny fińskie, łaźnie parowe, saunę do seansów. Mamy także strefę na dachu, która jest zaczątkiem do dalszego rozwoju. Strefa znajduje się dokładnie po drugiej stronie kompleksu, po to żeby było to najspokojniejsze miejsce – mówił architekt Andrzej Truszczyński.
W przestrzeń istniejących basenów sportowych nie zakłada się ingerencji na poziomie funkcjonalnym. Przewidziano jedynie nowy układ węzłów szatniowych uzupełniających tę przestrzeń. Z hali basenów sportowych użytkownicy mają bezpośredni dostęp do strefy basenów rekreacyjnych, saunarium jak i strefy odnowy biologicznej.
Prezydent Lucjusz Nadbereżny poinformował, że miasto przystępuje do negocjacji z architektami w kwestii przygotowania projektu technicznego. Na jego opracowanie specjaliści będą mieli około dwunastu miesięcy. Sama budowa obiektu może potrwać około 3 lat. Koszt realizacji aquaparku szacowany jest na 100 mln zł netto.