• Kontakt
  • O nas
sobota, 13 sierpnia, 2022
Sztafeta.pl - wiadomości z miast Stalowa Wola i Nisko
No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Stalowa Wola
  • Nisko
  • Sport
  • Kultura
  • Porady
  • Księgarnia
  • Ogłoszenia
  • Nekrologi
  • E-wydanie
Sztafeta.pl
No Result
View All Result
Strona Główna Wiadomości

Przede wszystkim Polska

Życie tej „Przemytniczki Bożej” było jak sensacyjny film

Stanisław Chudy Dodane przez: Stanisław Chudy
5 czerwca 2022
w Wiadomości
0
Maria Mirecka–Loryś zmarła 29 maja w wieku 106 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 17 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie

Maria Mirecka–Loryś zmarła 29 maja w wieku 106 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 17 sierpnia na Starych Powązkach w Warszawie

Share on FacebookShare on Twitter

W wieku 106 lat, 29 maja około południa, w Warszawie odeszła kapitan Maria Mirecka-Loryś, legendarna postać polskiego podziemia narodowego i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Potem emigrantka i niestrudzona działaczka polonijna, przez lata niosąca pomoc Polakom na Wschodzie. Wielka patriotka i bardzo skromna osoba. Urodzona w Ulanowie, od 5. roku życia mieszkała w Racławicach k. Niska, by osiąść tu ponownie w 2004 r., po powrocie na stałe do Polski z USA.

– Dziękuję wszystkim, za tyle okazanej mi godności, miłości, zrozumienia i uznania mojej działalności, którą nigdy się specjalnie nie chwaliłam. Bóg zapłać Wam i życzę, żeby było takie poświęcenie dla Polski, jakie Stalowa Wola i okolice tutaj wykazały – mówiła 7 lutego 2018 r. wzruszona Maria Mirecka-Loryś na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, dokładnie w dniu swoich 102 urodzin.

Odebrała wtedy moc kwiatów, gratulacji i życzeń, a uczestnicy uroczystości rutynowo zaśpiewali pani kapitan tylko… „Sto lat!”. A w wyjątkowym urodzinowym prezencie dostała film o Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Film, którego była jedną z głównych bohaterek.

Zasnęła po prostu

Wzruszające uroczystości jej 100-lecia odbyły się dwa lata wcześniej w Racławicach, a kwiaty i życzenia w kolejne urodziny otrzymywała także w Warszawie, gdzie od wiosny 2018 r. przebywała w ośrodku ojców bonifratrów.

– Niech wiatr zawsze wieje Ci w plecy, a słońce świeci w twarz/ Niech dobry los da Ci zatańczyć wśród najjaśniejszych gwiazd!/ Dużo zdrowia i miłości, moc uśmiechów i słodkości/ Mało smutków, trudu, łez, niech się spełni to co chcesz – takie życzenia z okazji 105. urodzin wysłali jej w lutym 2021 r. samorządowcy Józef Sroka z Racławic i Sylwester Daśko z Niska oraz jej bliscy znajomi, państwo Krystyna i Mieczysław Barnatowie z Racławic. Rok wcześniej cała czwórka była u niej osobiście. Pani Krystyna jako pielęgniarka służyła pomocą pani Marii, gdy ta ponad 10 lat mieszkała w rodzinnym domu w Racławicach, opiekę lekarską zapewniała dr Renata Zajączkowska, a dom prowadziła Krystyna Stelmach. Z kolei w Warszawie troszczyła się o nią i jej sprawy mecenas Alicja Toczyska-Radzyńska.

Pani Maria była bardzo gościnna i lubiła towarzystwo, choć znajomych z dzieciństwa i młodości miała coraz mniej. – Kocham Polskę i wróciłam do niej, do swoich rodzinnych stron – mówiła na 102. urodzinach. To wtedy, w lutym 2018 r., imieniem Rodziny Mireckich nazwano Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Otrzymała też tytuł Honorowego Obywatela Stalowej Woli.

– Ostatni raz rozmawialiśmy telefonicznie 23 maja. Bo ciągle mieliśmy nadzieję, że jak już ustały te pandemiczne obostrzenia, to panią Marię przywieziemy jeszcze do Racławic. Ale wyczuwałem już w jej głosie pewną rezygnację. Od pani Alicji wiem, że odeszła świadoma, bez bólu, zasnęła po prostu – opowiada Mieczysław Barnat, znany niżański regionalista.

Sprawy ważniejsze od życia

Przede wszystkim Polska Sztafeta.pl
Młoda Maria Mirecka

Maria Eleonora Mirecka urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie nad Sanem w powiecie Nisko, jako córka Dominika i Pauliny ze Ścisłowskich. Była siódmym spośród ośmiorga ich dzieci. W 1921 r. rodzina Mireckich przeniosła się do Racławic koło Niska. Tu, w 1937 r. ukończyła gimnazjum.

Następnie podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Związała się tam z ruchem narodowym, wstępując do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Był to naturalny ideowy wybór, bo wychowała się w domu o endeckich tradycjach.

– Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie – tak mnie uczono w domu rodzinnym, w szkole, w harcerstwie, na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, w Młodzieży Wszechpolskiej przed wojną. Wpajanie tej prawdy patriotyczno-narodowej zaowocowało zaangażowaniem się w życie konspiracyjne, kiedy sprawy Polski były ważniejsze niż własne życie – napisała we wspomnieniach.

Komendantka i kurierka

Po wybuchu wojny, tak jak całe rodzeństwo, zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski awansował ją na stopień kapitana. Kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej a wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Nosiła pseudonim Marta.

W 1943 r. Maria Mirecka uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 r. podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka. W 36-osobowej grupie młodzieży 27-letnia Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam 23-letni… Karol Wojtyła – Kraków.

Po zakończeniu wojny Maria Mirecka wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana na stacji PKP w Nisku. Więziona była w Rzeszowie, Warszawie i Krakowie (tu, w więzieniu na Montelupich spotkała dwóch swoich braci, także żołnierzy NOW). Na wolność wyszła 1 września 1945 r. na mocy amnestii.

Włochy, Anglia i emigracja za Ocean

Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 r., podając się za obywatelkę Luksemburga, opuściła Polskę z grupą kilkunastu działaczy narodowych. Dotarła do obozu 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, porucznika Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 r. wyjechała do Anglii. Mieli dwoje dzieci: syna Jana i córkę Ewę.

W styczniu 1952 r. wyemigrowała z rodziną do USA, najpierw do Toledo w stanie Ohio, a w 1954 r. do Chicago. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Współpracowała z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywała cotygodniowe felietony z cyklu „Otwarty mikrofon”.
Od lat 70. XX w. zaangażowana była też w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. Z kolei w 1982 r. organizowała pomoc dla internowanych w stanie wojennym,

„Przemytniczka Boża” na ekranie

Po wojnie, jej brat, Bronisław Mirecki, był księdzem na radzieckiej Ukrainie, przez wiele lat pełniąc swą posługę w konspiracji przed władzą sowiecką. Już w latach 70. razem z siostrą Heleną, Maria wyjeżdżała do Związku Radzieckiego na amerykańskich paszportach z pomocą dla Polaków, w szczególności kombatantów i łagierników.
A ze względu na to, że przewoziła przez granicę zabronione wówczas w ZSRR dewocjonalia, zyskała przydomek „Przemytniczka Boża”. Taki zresztą tytuł nosi film dokumentalny wyemitowany wieczorem, 29 maja br., już po jej śmierci, w TVP-2.

Była m.in. autorką  książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni” oraz wspomnień „Przede wszystkim Polska. Zapiski amerykańskie z lat 1952-2010”.

Wspaniale życie dla Polski

W 2004 r. wróciła na stałe do ojczyzny, osiedlając się w rodzinnym domu w Racławicach. – Skoro Pan Bóg pozawala mi żyć aż tak długo, to widocznie chce, bym nadal robiła coś dobrego – mawiała.

Mimo sędziwego wieku cały czas aktywnie wspierała więc Polaków na Kresach, gdzie jeździła z darami kilka razy do roku. Można ją także było spotkać w sierpniu na uroczystościach pod Zadwórzem koło Lwowa, gdzie w 1920 r. walczył jej brat, późniejszy ksiądz, Bronisław Mirecki. Póki zdrowie pozwalało, przynajmniej raz w roku latała też do USA, do dzieci i dwóch wnuków.

Przede wszystkim Polska Sztafeta.pl
Kwiaty i prezenty na 104 urodziny, luty 2020 r. Maria Mirecka-Loryś w swoim pokoju w ośrodku ojców bonifratrów w Warszawie

Nie przyjęła awansu ma majora z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W  lutym 2016 r., w 100-lecie urodzin, prezydent Andrzej Duda wręczył Marii Mireckiej-Loryś Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i USA, a w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.

– To jest order dla Pani, za Pani wspaniałe życie dla Polski i dla Polaków, ale także dla Pani rodziny – mówił prezydent.

Pogrzeb w Warszawie

Zważywszy na wiek, była – co zrozumiałe – ostatnią żyjącą z ośmiorga rodzeństwa Mireckich. Na cmentarzu w Racławicach, w rodzinnym grobowcu spoczywają jej rodzice, mąż Henryk, brat Kazimierz oraz siostry Helena, Waleria i Janina. Na warszawskich Starych Powązkach pochowany jest brat Leon, a w Panteonie na Powązkach Wojskowych – brat Adam. Ksiądz Bronisław zaś spoczywa w Hałuszczyńcach na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, gdzie sprawował kapłańską posługę.

Nie jest jeszcze znana data pogrzebu Marii Mireckiej-Loryś. Na pewno pochowana zostanie w Warszawie, prawdopodobnie na Wojskowych Powązkach i z wojskowym ceremoniałem.

Tagi: news
Stanisław Chudy

Stanisław Chudy

Dziennikarz Tygodnika „Sztafeta” Kontakt: chudy.sztafeta@gmail.com Tel. 509 387 013

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE

To gdzie będzie ten most?

To gdzie będzie ten most?

13 sierpnia 2022
Bez wieńców nie ma dożynek

Bez wieńców nie ma dożynek

13 sierpnia 2022

PROPONOWANE

To gdzie będzie ten most?
Stalowa Wola

To gdzie będzie ten most?

13 sierpnia 2022
Nowe drogi w sołectwach
Wiadomości

Nowe drogi w sołectwach

13 sierpnia 2022
Bez wieńców nie ma dożynek
Wiadomości

Bez wieńców nie ma dożynek

13 sierpnia 2022
Druhowie dostali nowy sprzęt
Wiadomości

Druhowie dostali nowy sprzęt

13 sierpnia 2022
Kierowca Forda zjechał do rowu i dachował
Kronika Policyjna

Kierowca Forda zjechał do rowu i dachował

13 sierpnia 2022
Sokół Nisko – Igloopol Dębica na otwarcie sezonu 2022/23 w 4 lidze podkarpackiej
Sport

Sokół Nisko – Igloopol Dębica na otwarcie sezonu 2022/23 w 4 lidze podkarpackiej

12 sierpnia 2022
Facebook Twitter Youtube Instagram

Wydawnictwo Sztafeta działa od 1992 r. Zostało powołane do wydawania lokalnej gazety, a obecnie jest jedną z największych i najstarszych oficyn wydawniczych na Podkarpaciu.

  • O nas
  • Kontakt
  • Ogłoszenia
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • Praca Stalowa Wola

NEWSLETTER

Copyright 2021 © SZTAFETA. Wszystkie prawa zastrzeżone. |Archiwalna wersja strony | RODO | Realizacja Wirtualny Marketing

No Result
View All Result
  • Wiadomości
  • Stalowa Wola
  • Nisko
  • Sport
  • Kultura
  • Porady
  • Księgarnia
  • Ogłoszenia
  • Nekrologi
  • E-wydanie

Copyright 2021 © SZTAFETA. Wszystkie prawa zastrzeżone. |Archiwalna wersja strony | RODO | Realizacja Wirtualny Marketing

Używamy ciasteczek (cookies) na naszej stronie, aby Twoje doświadczenia w jej przeglądaniu były lepsze. Kliknij akceptuj, aby zaakceptować ustawienia.
Akceptuj
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT