Pakowanie się na wyjazd w góry to nie lada wyzwanie. Zastanawiasz się w jaki sposób zmieścić do plecaka wszystko, co potrzebne i być przygotowanym na każdą ewentualność? Przeczytaj nasze wskazówki.
Dopasuj listę rzeczy do charakteru wyjazdu i do sezonu
Lista rzeczy, które zabierzesz na wyjazd w góry, powinna być zawsze dostosowana do charakteru wyjazdu, jego długości i okresu, w którym jedziesz. Inaczej będziesz pakować się na wyjazd do hotelu w dobrym standardzie, który będzie stanowił Twoją bazę wypadową do krótkich wędrówek, a zupełnie inaczej, jeżeli nastawiasz się na spanie długie piesze wycieczki i spanie w spartańskich warunkach w schroniskach. W tym pierwszym wypadku możesz wziąć większą walizkę i się nie ograniczać, w drugim należy dobrze przeanalizować, czy każda rzecz jest Ci naprawdę niezbędna – oznacza dodatkowe kilogramy do dźwigania. To oznacza konieczność ograniczenia liczby ubrań, warto również zdecydować się na miniaturowe wersje kosmetyków.
Ubrania i buty na wyjazd w góry
Jeżeli podczas wyjazdu w góry zależy Ci przede wszystkim na wędrówce, a nie wypoczynku w komfortowym kurorcie, wybieraj ubrania tak, aby przede wszystkim zapewniały Ci komfort i wygodę oraz były przystosowane do różnych warunków atmosferycznych: dobrze chroniły przed wiatrem i deszczem. Z tego powodu dobrze sprawdzi się odzież przeciwdeszczowa i termoaktywna. Z całą pewnością warto przygotować dobrej jakości cieplejszą bluzę lub kurtkę, która chroni przed deszczem, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Do tego dwie pary wygodnych spodni i kilka podkoszulek. Podkoszulki czy bieliznę możesz w razie potrzeby szybko przeprać ręcznie w schronisku, bez problemu powinny wyschnąć na następny dzień.
Podstawą przy wyjazdach w góry są odpowiednie wyższe buty trekkingowe. Dodatkowo przyda się jedna para lżejszych butów takich jak zwykłe adidasy wrzucone na dno plecaka oraz klapki (np. japonki) pod prysznic i do chodzenia w pomieszczeniach.
Przygotuj się na wędrówkę!
Przygotowaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy z każdej kategorii, którą warto potraktować jako wyjściową, modyfikując w zależności od potrzeb.
- apteczka – oprócz leków, które przyjmujesz na stałe warto przygotować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na dolegliwości żołądkowe oraz wodę utlenioną, plaster i bandaż.
- prowiant – będzie zależeć od tego, czy posiadasz wykupione wyżywienie, zamierzasz stołować się w schroniskach na szlaku czy rozpatrujesz inne opcje. Bez wątpienia przydadzą się batony energetyczne, czekolada lub suszone owoce i orzeszki, zupki chińskie, kabanosy i pasztety lub konserwy, pieczywo i kawa lub herbata.
- przydatne akcesoria i elektronika – jeżeli je nosisz okulary lub soczewki, mapa, latarka, ładowarka i powerbank, aparat fotograficzny, baterie, śpiwór, mała poduszka, kijki, butelka na wodę, termos, scyzoryk, sztućce turystyczne i ewentualnie menażka.
- kosmetyczka – ogranicz się do minimum: szampon, mydło, chusteczki nawilżające, żel antybakteryjny, dezodorant, pasta do zębów i szczoteczka, szczotka do włosów, kosmetyki z filtrem UV i pomadka ochronna. Kobietom nie polecamy zabierać dużej ilości kosmetyków do makijażu, chyba że planują zatrzymać się na dłużej w hotelu.
- dokumenty – dowód osobisty, bilety na wybrany środek lokomocji, a w wypadku wyjazdów zagranicznych także paszport/wiza, ubezpieczenie i ewentualnie paszport covidowy.
Oj ja to bardzo lubię takie wyjazdy, a zwłaszcza na biwak. Spakować plecak i ruszyć po przygodę. Na taką podróż obowiązkowo też zabieram przenośną gruszkę biobidet i mogę w każdej chwili się odświeżyć. Jeśłi chodzi o elektronikę to staram się nie zabierać nic więcej oprócz smartfona plus dwa powerbanki.