W Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, od niedzieli 8 maja, możemy podziwiać wystawę prezentującą wybitnych Polaków, którzy piórem, pędzlem, muzyką, patriotyzmem przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. To im zawdzięczamy własną Ojczyznę.
„Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100” to wystawa, która powstała z inicjatywy Stanisława Dworaka – prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Projekt wpisał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez przedstawienie na płótnach stu osób, które się do tego przyczyniły. Autorami prac są artyści-malarze z Polski i z zagranicy.
– Kiedy zdecydowałem się zrobić coś niezwykłego na okoliczność 100. rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości zwróciłem się do Uniwersytetu Rzeszowskiego do Wydziału Historii, gdzie profesorowie wytypowali 100 nazwisk osób, które namalowali malarze z kraju i zagranicy. 58 malarzy wykonało te prace. Byli to zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, ale przede wszystkim artyści wielkiego serca, szlachetni patrioci, który robili to z dumą – mówi Stanisław Dworak, pomysłodawca i współtwórca wystawy.
„Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100” – wybitni Polacy na wystawie
Galeria prezentuje portrety wybitnych Polaków, którzy czynem, wyobraźnią i duchem umacniali tożsamość narodową i przygotowali swoich rodaków do niepodległości. Wśród nich byli romantycy i pozytywiści, charyzmatyczni politycy, żołnierze i twórcy, a także działacze gospodarczy. Na wystawie znalazły się więc wizerunki takich postaci jak: Józef Piłsudski, Julian Ursyn Niemcewicz, Stanisław Wyspiański, Maria Konopnicka czy Karol Szymanowski. Wszystkie osoby, które widnieją na ekspozycji swoją aktywnością polityczną, czynem zbrojnym, pracą organiczną i artystyczną twórczością przygotowywali grunt pod przyszłą niepodległość. Okazali się jej twórcami.
Pierwszy raz światło dzienne wystawa ujrzała w sierpniu ubiegłego roku w Muzeum Niepodległości w Galerii Brama Bielańska.
– Jestem zadowolony, że po pierwszej wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie drugą odsłonę wystawa ma w Stalowej Woli, w mieście o którym dużo się mówi, które wspaniale się rozwija, w którym mieszkałem, pracowałem w Hucie Stalowa Wola. Jestem więc dumny z tego, że dodatkowo jako artysta mogę Stalowej Woli pokazać siebie i to co udało mi się zrobić. A zrobiłem to dla Polski, ponieważ jestem patriotą, poetą, społecznikiem – dodaje Stanisław Dworak.
Wystawa dostępna będzie do 5 czerwca
Wystawę można oglądać w Spółdzielczym domu Kultury do 5 czerwca. Ale kto wie, możliwe, że ekspozycja na stałe zawita do naszego miasta.
– Zabiegam o gospodarza dla tej wystawy, ponieważ jest to naprawdę projekt o ogromnej wadze edukacyjnej, patriotycznej i historycznej. Najbardziej byłbym szczęśliwy gdyby tego gospodarza udało się znaleźć w Stalowej Woli, do której przyjeżdżałyby szkoły z całej Polski, a może nawet i z zagranicy. Ubogaciłoby to dorobek kulturalny miasta – mówi pomysłodawca projektu.
Po otwarciu wystawy odbył się koncert Chóru Grupa Rekonstrukcyjna „Żołnierze Wojska Polskiego 1939” z Jastkowic, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz wokalistów Studia Wokalnego Vivo z SDK.
Czytaj również: