32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska wchodzący w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał imię kapitana Stanisława Uczciwka ps. „Wola”. Uroczystość nadania imienia odbyła się 2 maja na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.
W wydarzeniu wzięli udział żołnierze, rodzina patrona, goście honorowi oraz mieszkańcy. Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr 12/MON z 9 lutego 2022 roku patronem 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska został kpt. Stanisław Uczciwek ps. „Wola”. Każdy z patronów batalionów wchodzących w skład 3.PBOT odwołuje się do tradycji Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych. Mając jednak na uwadze terytorialny charakter naszej formacji, kandydatów na patronów żołnierze szukają wśród bohaterów wywodzących się z pobliskich regionów.
– Biorąc pod uwagę bohaterstwo kpt. Uczciwka będzie dla nas zaszczytem służyć w batalionie objętym jego patronatem. Będziemy z niego brać przykład oraz trwać w miłości do ojczyzny. Jego działalności przyświecały najszlachetniejsze wartości: Bóg, honor, ojczyzna, męstwo i odwaga. Nadanie jego imienia naszemu batalionowi jest próbą zachowania go w pamięci jako bohatera, który oddała życie za wolność ojczyzny
– mówił podczas uroczystości ppłk Tomasz Janusz, dowódca 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska.
Kim był Stanisław Uczciwek?
Stanisław Uczciwek urodził się 11 grudnia 1912 roku w Warszawie w rodzinie rzemieślniczej. Wraz z rodziną dorastał i uczył się w szkołach miejskich w Łowiczu. W 1935 roku w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie otrzymał promocję na stopień podporucznika piechoty. Pierwszym przydziałem służbowym ppor. Uczciwka był 42. Pułk Piechoty w Białymstoku. Przed wybuchem II wojny światowej dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej. Służył na stanowisku dowódcy plutonu moździerzy w szwadronie ckm w 1 Pułku Strzelców Konno – Zmotoryzowanych. Po powrocie do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną. Działając w czasie okupacji pod nazwiskiem Wolnicki, był bohaterem konspiracji antyniemieckiej i oficerem szkoleniowym Armii Krajowej Obwodu Tarnobrzeg. W październiku 1944 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu. Poddany brutalnemu śledztwu. 29 października 1944 roku został zastrzelony podczas przesłuchania. Funkcjonariusze UB chcąc ukryć zbrodnię, upozorowali, że doszło do tego podczas próby ucieczki. Oprawcy wyrzucili ciało Stanisława Uczciwka z balkonu na pierwszym piętrze budynku znajdującego się naprzeciw szpitala, a potem poinformowali rodzinę, że „popełnił samobójstwo”.
Zmarły oficer AK został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego grób.
“Wola” patronem terytorialsów
– Tarnobrzeski bohater stał się patronem batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej z Niska – podkreśla st. szer. Magdalena Mac, p.o. oficera prasowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Warto przypomnieć, że w pamięci mieszkańców Tarnobrzega Uczciwek znany był jako Stanisław Wolnicki pseudonim „Wola”. Dopiero kilkanaście lat temu dzięki poszukiwaniom bratanka udało się ustalić jego prawdziwe nazwisko.
niżańscy terytorialsi
Czytaj również:
Przysięga wojskowa w Garnizonie Nisko
Komentarze 1