231 lat temu, w Zamku Królewskim Sejm Wielki podjął ustawę uchwalającą Konstytucję 3 Maja, która była pierwszym w Europie, a drugim na świecie dokumentem regulującym organizację władzy państwowej. Z tej okazji co roku, w całym kraju odbywają się marsze, parady, biegi i wspólne, patriotyczne śpiewanie. W Zaklikowie główne obchody zgromadziły mieszkańców na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. uchwalona została na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim.
4 maja 1791 r. doszło do protestów posłów opozycyjnych, którzy uznali Ustawę Rządową za dokument nielegalny. Dzień później Deputacja Konstytucyjna podpisała akt Konstytucji, ustawa nabrała mocy prawnej, a dzień 3 maja uznano za święto narodowe.
W czasie 123 lat zaborów oficjalne obchody związane z tym wydarzeniem były zabronione. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r. Święto oficjalne zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Ponownie przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r. Pierwsze po 1989 r. uroczyste obchody święta 3 Maja odbyły się w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Konstytucja 3 Maja jest pierwszą w Europie ustawą zasadniczą.
Uroczystości na zaklikowskim Rynku rozpoczęły się od krótkiego koncertu Orkiestry Dętej OSP Zdziechowice. Następnie odśpiewano hymn państwowy, po czym głos zabrał burmistrz Zaklikowa, Dariusz Toczyski.
Po przemówieniu burmistrza delegacje władz gminnych, dyrektorzy zaklikowskich instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, mieszkańcy złożyły kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Po części oficjalnej odbył się krótki koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Gloria, a zaraz po nim punktualnie o godzinie 12, na rynku rozpoczęła się msza święta.