W gminie Ulanów ruszyła trzecia edycja programu „Opieka wytchnieniowa”. W tej odsłonie projektu Stowarzyszenie „Poprowadź Mnie przez Świat” z Rudnika nad Sanem obejmie opieką 22 niepełnosprawnych oraz ich rodziny.
Jak wyjaśnia Magdalena Hasiak, koordynatorka programu na terenie gminy i zarazem sekretarz Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie, program kierowany jest do rodzin, które wymagają wsparcia w postaci czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To zadanie w wyniku otwartego konkursu zostało powierzone stowarzyszeniu „Poprowadź Mnie przez Świat” z siedzibą w Rudniku nad Sanem. Organizacja ta ma duże doświadczenie z pracą z osobami z niepełnosprawnościami, prowadziła dwie poprzednie edycje Programu.
– „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 realizowana jest ze środków Funduszu Solidarnościowego przyznanych w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Na realizację programu Gmina w bieżącym roku pozyskała kwotę 149 tys. 600 zł. Pozwoli to na objęcie opieką większej liczby osób i w znacznie wyższym wymiarze godzin niż w poprzednich latach
– wyjaśnia.
Czym jest opieka wytchnieniowa?
Opieką zostanie objętych 22 osób. Łącznie przez 3740 godzin wykwalifikowana kadra będzie sprawować opiekę nad uczestnikami programu, organizując im zajęcia połączone z aktywnym wypoczynkiem, a opiekunowie, którzy na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi będą dysponować czasem dla siebie. Mogą go przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, czy również na załatwienie niezbędnych spraw.
Opieka będzie sprawowana w czasie wolnym od nauki, głównie w okresie wakacyjnym, w budynku Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie oraz w miejscu zamieszkania podopiecznego.
– Dwie poprzednie edycje Programu zostały bardzo dobrze odebrane w naszym społeczeństwie. Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami wyrazili dużą satysfakcję z jakości prowadzonej opieki i wskazywali chęć zwiększenia godzin usługi opieki wytchnieniowej. Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców złożyliśmy wniosek na dwa razy większą liczbę godzin tejże opieki i pozyskaliśmy środki finansowe na zrealizowanie zadania w szerszym zakresie
– podkreśla burmistrz Stanisław Garbacz.
Czytaj również:
Są środki dla organizacji z powiatu niżańskiego