Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli będzie znów przeprowadzał kontrole na cmentarzach. To w związku z częstymi wypadkami, do jakich dochodzi na polskich nekropoliach z powodu złego stanu technicznego nagrobków.
18 kwietnia 2022 roku w miejscowości Kamienica pod Warszawą, doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Na cmentarzu, nagrobna płyta spadła na 1,5-rocznego chłopca. Mimo natychmiastowej reanimacji, życia dziecka nie udało się uratować.
To kolejne zdarzenie na cmentarzu, w wyniku którego wskutek wadliwie zamontowanej płyty nagrobnej (z napisami), ucierpiało dziecko. Wcześniejsze przypadki kończyły się na ciężkich obrażeniach ciała. W tym konkretnym przypadku dziecko nie miało jednak szans na uratowanie.
Kontrole na cmentarzach w Stalowej Woli
W ubiegłym roku PINB w Stalowej Woli przeprowadził czynności kontrolne na cmentarzach. Przede wszystkim ustalano, czy właściciele lub zarządcy cmentarzy wywiązują się z obowiązku poddawania ich okresowym kontrolom stanu technicznego, wymaganym przepisami ustawy – Prawo budowlane.
– Większość cmentarzy, to cmentarze parafialne. Niemal wszyscy proboszczowie ze zrozumieniem odnieśli się do kontroli. Zostały przeprowadzone kontrole obiektów, znajdujących się na cmentarzach, w tym nagrobków, a w szczególności płyt napisowych. Ujawniono sporo przypadków nieodpowiedniego stanu technicznego, co skutkowało koniecznością niezwłocznego ich demontażu. Powodem takiego stanu jest przede wszystkim niewłaściwa technologia montażu płyt napisowych. Brak jest przepisów prawnych, norm itp. regulujących wymagania w tym zakresie – mówi Marian Pędlowski, inspektor PINB w Stalowej Woli.
Według wytycznych znajdujących się na stronie internetowej administratora cmentarza komunalnego w Stalowej Woli, do zamocowania płyty napisowej 1 m x 1 m, należy użyć 4 sztuk kotew mocujących z prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm i długości min. 50 cm (zakotwienie w płycie napisowej min. 25 cm oraz w cokole min. 25 cm).
Kto odpowiada za groby?
Cmentarz, w rozumieniu ustawy jest budowlą, na którym mogą znajdować się: kaplice, groby, pomniki, kolumbaria i inne budowle, podlegające kontrolom przeprowadzanym co najmniej raz na rok, polegających na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budowli narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne. Dodatkowo, co najmniej raz na 5 lat należy przeprowadzić kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budowli narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne, jego estetyki i otoczenia. Odpowiedzialność za stan techniczny całości cmentarza spoczywa na właścicielu lub zarządcy.
– W przypadku ujawnienia stanu technicznego nagrobka, który może spowodować zagrożenie ludzi lub mienia, właściciel lub zarządca cmentarza powinien niezwłocznie powiadomić osobę posiadającą prawo do grobu i wezwać do usunięcia tego stanu. Gdy osoba taka nie jest znana, właściciel lub zarządca we własnym zakresie powinien usunąć ten stan. W razie ujawnienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, stan taki powinien być usunięty podczas przeprowadzania kontroli lub bezpośrednio po niej – dodaje inspektor.
Osoba, która przeprowadza taką kontrolę powinna mieć uprawienia budowlane w specjalności konstrukcyjno–budowlanej. Jej obowiązkiem jest przekazanie kopii protokołu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli, który bezzwłocznie powinien dokonać kontroli.
– Raz jeszcze przypominam właścicielom lub zarządcom cmentarzy o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania oraz estetyki wszystkich obiektów na nim znajdujących się, w tym zapewnienia stateczności wszystkich elementów nagrobków, a także przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego. Kontrole w tym zakresie będą kontynuowane – mówi Marian Pędlowski.
Czytaj również:
Otwarcie Castoramy w Stalowej Woli. Pierwsze zakupy zrobione