W Radomyślu nad Sanem Święta Wielkanocne mają wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. W tym bowiem czasie zbiera się Armia Turecka, która przy akompaniamencie Orkiestry Dętej uświetnia wielkanocne uroczystości.
Turki pojawiają się w kościele w Wielki Piątek, aby po złożeniu Pana Jezusa do Grobu zaciągnąć wartę. Tradycja ta kultywowana jest w Radomyślu od XVII wieku.
Wtedy to radomyślanie uczestniczący w wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, wracając do domu weszli do kościoła podczas wielkopiątkowej liturgii i ubrani w zdobyczne tureckie mundury zaciągnęli straż przy grobie Jezusa w podzięce za szczęśliwy powrót.
Umundurowanie armii znacznie zmieniło się od tamtych czasów, jednak sam zwyczaj przetrwał aż po dziś dzień.
Pierwsza defilada odbyła się po sobotnim nabożeństwie podczas, którego rozbrzmiała „Gloria”, a ze sztandaru i kolorowych, tureckich nakryć głowy zniknęły żałobne kiry. W Wielką Niedzielę Armia Turecka odwiedziła mieszkańców Grabczyn i Radomyśla.
Dzień później „turki” gościły w Nowinach. „Basza” wraz z Armią Turecką udał się do mieszkańców z życzeniami po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.