Mszą świętą w sanktuarium św. Józefa w Nisku, odprawioną we wtorek 12 kwietnia, rozpoczęły się Powiatowe Obchody 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Dzień później, w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” zaproszeni prelegenci – niżańscy regionaliści – Konrad Krzyżak, Marcin Folta oraz Mieczysław Barnat, przybliżyli zebranym mieszkańcom powiatu najważniejsze fakty dotyczące zbrodni katyńskiej oraz wygłosili swoje własne refleksje.
Co roku, w kwietniu władze oraz mieszkańcy powiatu niżańskiego uczestniczą w uroczystościach poświęconym tragicznym wydarzeniom, które rozegrały się w Katyniu. Poprzednie rocznice, czyli 80 oraz 81, z powodu pandemii, miały bardzo okrojoną oraz skromną oprawę i ograniczone zostały jedynie do złożenia wiązanek po mszy świętej pod Tablicą Katyńską. W tym roku, powiatowe Obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, przeniesiono do Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, gdzie zgromadzeni mieszkańcy mogli wysłuchać skłaniających do refleksji prelekcji oraz obejrzeć wystawę „Katyń – Golgota Wschodu” ze zbiorów Śp. Bolesława Chmury, a w auli Liceum Ogólnokształcącego w Nisku im. Stefana Czarnieckiego, podziwiać zbiór literatury Katyńskiej, którą jej właściciel, niżański regionalista Mieczysław Barnat, przekazał na własność niżańskiej szkole.
– Każdego roku, dnia 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Wczoraj stanęliśmy przed Tablicą Katyńską umieszczoną na frontonie sanktuarium św. Józefa w Nisku, a dziś by oddać cześć pomordowanym w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie i wielu innych miejscach kaźni. Akt ludobójstwa jakim był mord Katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana, rana i przestroga. Przesłaniem naszego dzisiejszego spotkania upamiętniającego zbrodnie dokonane na polskiej inteligencji oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, niech będą słowa „Zostawili po sobie pustkę, ale pamięć o nich jest wciąż żywa” – mówił przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, który objął patronatem tegoroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Wykład na temat tego jak doszło do zbrodni katyńskiej oraz jak ją tuszowano wygłosił dr Konrad Krzyżak. – Ludzie ci zginęli z dwóch powodów. Byli Polakami i polskimi patriotami. Dlatego zbrodnia katyńska ma dwa wymiary – mord na Polakach i mord na polskich patriotach i elicie, którą należało wyeliminować. A naród pozbawiony elity intelektualnej, administracyjnej, wojskowej, będzie łatwiejszy do ujarzmienia. Więc to była przyczyna do mordowania Polaków. Przez cały okres PRL w Polsce o Katyniu albo nie mówiono, albo mówiono w ten sposób, że była to zbrodnia dokonana przez Niemców. Co było oczywistą nieprawdą. Dopiero pod koniec lat 80, zaczęto głośniej mówić, o tym, że należy tę kwestię wyjaśnić – mówił dr Krzyżak. Listę niżańskich katyńczyków przypomniał z kolei polonista Marcin Folta. Na koniec głos zabrał Mieczysław Barnat, który opowiedział o Katyniu w pamięci narodowej i regionalnej.
Czytaj również:
O Wolyniu tez trzeba pamietac.