A może by tak spędzić Wielkanoc w radosnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, z dala od miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków? A może romantyczny weekend we dwoje? Albo rodzinna niedziela? Kto marzy o tak spędzonych chwilach może skorzystać z propozycji przygotowanej przez Zamek w Baranowie Sandomierskim. To też świetna okazja by zachwycić się atmosferą tego miejsca oraz poznać jego tajemnice podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem.
Zamek Leszczyńskich, często nazywany „Małym Wawelem”, należy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Ta renesansowa budowla znajdująca się w małym miasteczku – Baranowie Sandomierskim – uznawana jest za jedną z najlepiej zachowanych w Europie. Swoje drzwi szeroko otwiera dla turystów, w każdej więc chwili można osobiście zachwycić się jego pięknem.
Zwiedzaj Zamek w Baranowie Sandomierskim z przewodnikiem
Wnętrza zamku w Baranowie można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzania odbywają się o pełnej godzinie i trwają około 60 minut.
Zwiedzanie zaczyna się od dziedzińca znajdującego się na wysokości pierwszej kondygnacji. Dziedziniec otaczają z trzech stron skrzydła mieszkalne, a od południa całość zamknięto ścianą parawanową. To właśnie dzięki charakterystycznym cechom nawiązującym do Zamku Królewskiego w Krakowie, takim jak portale, arkady i słynne schody wachlarzowe, zamek w Baranowie nazywany jest „Małym Wawelem”.
Na dziedzińcu znajduje się wejście do kaplicy, która przez pewien czas pełniła funkcję sali kinowej. Gdy w latach 70 podejmowano decyzje o renowacji zamku stworzenie kina wydawało się innowacyjnym pomysłem. Od 2007 r. dzięki Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. wystrój kaplicy odtworzono, a wnętrze poświęcono. Dziś odprawiane są w niej msze.
Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania są sale: portretowa i bankietowa oraz Galeria Tylmanowska, w której prezentowane są obrazy przedstawiające miasta włoskie. We wschodniej części można zobaczyć trzy komnaty gościnne oraz Basztę Falconiego. Zawdzięcza ona swoją nazwę włoskiemu artyście, który w latach 30. XVII wieku wykonał dla Leszczyńskich przepiękne sztukaterie na suficie w jednej z baszt zamkowych.
Z basztą związana jest także legenda zamkowa. To tu bracia bliźniacy, zamieszkujący zamek, stoczyli rozstrzygającą walkę, o serce pięknej damy dworu. Ale obaj zadali sobie śmiertelne ciosy w serce w tym samym momencie. W rocznicę pojedynku, na ścianie baszty, pojawia się czerwona plama przypominająca krew walczących.
Po zwiedzaniu można odpocząć w parku. Zamek otoczony jest 14-hektarowym parkiem. To idealne miejsce na spacery, sesje zdjęciowe i ucieczkę od zgiełku miasta i na wypoczynek, gdy tylko dopisuje pogoda. Na terenie parku można podziwiać aż trzy rodzaje założeń ogrodowych. Od północnej strony znajdziemy ogród w stylu angielskim. W południowej części parku, przed hotelem zamkowym podziwiać można ogród w stylu francuskim. Z kolei od zachodu za tarasem fontannowym powstał bukszpanowy ogród włoski. Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje również fakt, że na terenie parku rośnie także unikatowy, 120-letni tulipanowiec amerykański, którego kwiaty przypominają wielkie tulipany.
Zobacz zamkowe wystawy
W podziemiach zamku organizowane są różnego rodzaju wystawy. Aktualnie zwiedzający mogą zobaczyć wystawę porcelany z Ćmielowa prezentującą wyjątkowe serwisy kawowe, serwisy obiadowe figurki ludzi i zwierząt.
„Husaria. Broń wschodnia” – to kolejna ekspozycja na którą zaprasza Zamek w Baranowie Sandomierskim. Wystawa licząca niemal 700 eksponatów, pochodzących z prywatnych kolekcji, jest niezwykłym i niepowtarzalnym świadectwem dawnej potęgi państwa polskiego i posiada bardzo cenną, niekiedy wręcz unikalną wartość historyczną.
W zamkowym przyziemiu dostępna jest także galeria fotograficzna, dokumentująca najróżniejsze etapy przebudowy Baranowa.
Nowością w ofercie Zamku jest wirtualna podróż w technologii VR. To połączenie najnowszych rozwiązań technologicznych z historią, zabawą i nauką w kinowej jakości.
Wielkanoc w Zamku
W pięknym otoczeniu tradycyjne Święta Wielkanocne z malowaniem pisanek, święceniem koszyczka w wiejskim kościółku, uroczystym śniadaniem oraz z atrakcjami dla dzieci będą radosnym powitaniem wykluwającej się z zimowych okowów wiosny.
Podczas pobytu Zamek w Baranowie Sandomierskim gwarantuje moc atrakcji, wśród których nie zabraknie: magicznych wieczorów z muzyką na żywo, warsztatów rękodzielniczych, botanicznych, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz oczywiście zwiedzania zamku z przewodnikiem.
Hotelowa Restauracja Magnacka zadba natomiast o podniebienia wszystkich gości. Kuchnia zaserwuje przekąski, dania kuchni staropolskiej i regionalnej oraz produkty własnego wyrobu.
Przez cały pobyt będzie możną korzystać również: z relaksu w zamkowym SPA, wypożyczalni rowerów, bilardu, pieszych wycieczek po Baranowie Sandomierskim. Na dzieci natomiast czeka sala i plac zabaw.
Wielkanoc w zamku organizowana jest w trzech terminach. Pierwszy rozpoczyna się już 14 kwietnia.
Jak nie Wielkanoc, to weekend we dwoje
Dla wszystkich zakochanych Zamek w Baranowie Sandomierskim przygotował coś wyjątkowego. Oferta obejmuje nocleg w komfortowym pokoju, powitalny prezent, śniadanie, kolację, zwiedzanie z przewodnikiem oraz relaks w strefie SPA&Wellness.
Co więcej, zaręczeni mogą zaplanować w zamku swój ślub i wesele. Ślub cywilny może odbyć się zarówno w plenerze jak i pięknych, zamkowych wnętrzach. Z kolei ślub kościelny można celebrować w zamkowej kaplicy secesyjnej.
Wnętrza zamku, jak i wspomniane wcześniej ogrody, to również idealne miejsce na ślubną sesję.
Zamek czynny jest w zależności od miesiąca w określonych godzinach: kwiecień – październik: 9.00 – 19.00 (ostatnie wejście z przewodnikiem o 18.00), listopad – marzec: 9.00 – 17.00 (ostatnie wejście z przewodnikiem o 16.00)
Warto pamiętać, że zespół zamkowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim łączy w sobie funkcje muzealne i hotelarsko-gastronomiczne. Z tego względu przed przyjazdem najlepiej sprawdzić, czy nie odbywają się tu akurat imprezy zamknięte (szczególnie w weekendy!). Może się wówczas zdarzyć, że nie uda nam się zwiedzić zamku.
Wszystkie niezbędne informacje na temat rezerwacji zwiedzania, czy dłuższego pobytu w zamku oraz szczegółowa oferta obiektu znajduje się na stronie internetowej www.baranow.com.pl.
Czytaj również:
PIOTR ARMATA: Cały czas czuję niedosyt zdobywania szczytów…