Wyczekiwana przez mieszkańców od lat rewitalizacja rynku w Rozwadowie jest w trakcie realizacji. Inwestycja ta ma na nowo pobudzić osiedle pod względem społecznym i gospodarczym. Zadanie realizowane jest przy wsparciu środków zewnętrznych.
– Prace ziemne na ścianie zachodniej rynku są zakończone. Na powierzchni rynku ułożona jest kostka brukowa, zainstalowane jest również oświetlenie i stylowe latarnie. Na płycie rynku wyznaczone zostały miejsca do nasadzeń nowych drzew. Wytyczone są również miejsca parkingowe. Na ścianie wschodniej rynku trwają aktualnie prace ziemne. Zakończenie prac remontowych zaplanowano w trzecim kwartale tego roku – informuje stalowowolski magistrat.
W sumie z terenu objętego pracami modernizacyjnymi usunięto 62 drzewa. W ramach obszaru opracowania w planach jest nasadzenie 133 drzew
Duże kontrowersje przy każdej miejskiej inwestycji budzą kwestie zieleni, wycinka drzew i nowe nasadzenia. Zapytaliśmy magistrat o bilans zysków i strat w tym aspekcie na rynku w Rozwadowie. Jak się dowiedzieliśmy decyzją Starosty stalowolskiego z dnia 23.08. 2019 r. zezwolono na usunięcie wnioskowanych 21 drzew ze względów sanitarnych. Spośród tej grupy egzemplarzy nr 44B i 146a na ten moment nie wycięto, poddane są dalszej obserwacji. Dokonano usunięcia 19 drzew.
Decyzją z dnia 19.09.2019 r. zezwolono na usunięcie wnioskowanych 11 szt. rosnących w pasie drogowym ul. Rynek (głównie robinii) znajdujących się pod napowietrzną linią energetyczną. Ze względu na obecność linii napowietrznej przeznaczone do usunięcia drzewa były ogłowione, z koronami odroślowymi. Spośród tej grupy egzemplarzy dokonano usunięcia wszystkich 11 szt.
Decyzją z dnia 14.08.2019 r. zezwolono na usunięcie wnioskowanych 30 drzew wobec, których projekt zagospodarowania pozostawał w kolizji ze ścieżkami, miejscami parkingowymi, placem zabaw, zatoką autobusową i innymi elementami zagospodarowania. Część drzew poddano specjalistycznej analizie, która wykazała, że 3 drzewa (25C, 41, 47) muszą być usunięte ze względu na niewystarczające parametry bezpieczeństwa.
Dodatkowo z tej grupy drzew usunięto 21 pozostających w osłabionej kondycji (z wypróchnieniami, ubytkami na pniu, owocnikami grzybów, pęknięciami grożącymi rozłamaniem, ze śladami obłamań i amputacji, silnie porażonych jemiołą, zamierających): 24, 30, 45, 63, 65, 68, 70, 82, 85, 86, 89, 93, 93A, 93B, 11, 114, 115, 118, 120, 133, 134. Pozostałe 6 drzew: 50, 54, 59, 60, 80, 92 ostatecznie zachowano pomimo posiadania decyzji zezwalającej na ich usunięcie.
Decyzją Starosty stalowolskiego z dnia 19.07.2021 r. zezwolono na usunięcie wnioskowanych 4 szt., z których 3 pozostawały w kolizji z projektem zagospodarowania (drzewa osłabione), natomiast jedno ostatecznie przesadzono (lipa krymska).
Decyzją z dnia 4.11.2021 r. zezwolono na usunięcie wnioskowanych 4 szt., z których 3 były wskazane w wyniku analiz wykonanych specjalistycznych ekspertyz (drzewa problemowe z punktu widzenia witalności i statyki), natomiast 1 szt. stanowiła usunięcie zmurszałego pnia złamanej wierzby (nr 58).
W sumie z terenu objętego pracami modernizacyjnymi usunięto 62 drzewa. W ramach obszaru opracowania planowane jest do nasadzenia 133 drzew: Klon pospolity „Globosum” – 12 szt., Robinia akacjowa „Umbraculifera” – 64, Robinia akacjowa „Rozynskiana” – 3, Robinia akacjowa „Bessoniana” – 1, Robinia akacjowa „Semperflorens” – 5, Topola Simona – 22, Morwa biała – 1, Morwa biała „Macrophylla” – 1, Morwa „Spirata” – 2., Morwa biała „Fruitless” – 4, Dąb węgierski – 4, Brzoza brodawkowata „Tristis” – 4, Wierzba biała „Tristis” – 2, Klon polny – 4, Grujecznik japoński – 3, Perełkowiec japoński – 1.
Ponadto planuje się posadzenie 13 283 krzewów, w tym irgi, forsycje, tawulce, trzmieliny, śnieguliczki, róże, świdośliwy, kłokoczki, hortensje, derenie, kaliny, suchodrzewy, pęcherznice, a także 683 bylin.
Na jakim etapie jest spór z architektem?
Zapytaliśmy w magistracie również o spór miasta z architektem Radosławem Żubryckim. Architekt, autor pierwotnej dokumentacji projektowej rewitalizacji rynku w Rozwadowie zarzucał miastu nieprawidłowości przy realizacji tej inwestycji (o sprawie pisaliśmy w nr 22 z dnia 2 czerwca 2021 r.).
– Sprawa nadal jest w toku. Gmina Stalowa Wola złożyła pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli w sprawie wszczęcia postępowania dotyczącego odpowiedzialności zawodowej w budownictwie w stosunku do zespołu projektantów, którzy sporządzili dokumentację projektową dla zamierzenia inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja Rynku w Stalowej Woli – Rozwadowie”. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał sprawę do Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP w Rzeszowie oraz Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie do załatwienia według właściwości rzeczowej. Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów w Rzeszowie prowadzi czynności sprawdzające w związku z powzięciem informacji o możliwości popełnienia czynu powodującego odpowiedzialność zawodową architekta w związku z opracowaniem projektu pn. „Rewitalizacja Rynku w Stalowej Woli – Rozwadowie”. Dotychczas żadna ze stron nie wystąpiła na drogę sądową – informuje stalowowolski magistrat.
Czytaj również: https://sztafeta.pl/2022/04/05/buduja-przedszkole-i-zlobek-dla-blisko-200-dzieci/