Nowoczesność, odwaga i siła to trzy filary, na których oparta została koncepcja rewitalizacji placu Piłsudskiego w Stalowej Woli przygotowana przez zespół krakowskich projektantów pod kierownictwem Marcina Furtaka. Zaprezentowany projekt zakłada m.in. budowę fontanny multimedialnej, wieży widokowej i dwukondygnacyjnego obiektu kubaturowego. Dotychczasowa zieleń ma zostać wzbogacona o nowe nasadzenia. Ulica 1 Sierpnia zostanie wyłączona z ruchu na wysokości placu Piłsudskiego z możliwością przejazdu służb ratowniczych czy technicznych.
– Od samego początku podkreślamy, że plac Piłsudskiego nie może być postrzegany wyłącznie jako miejsce dla nas tutaj obecnie żyjących. Tworząc to miejsce na nowo, musimy popatrzeć jakie będą wyzwania przed takim miastem jak Stalowa Wola za dziesięć, piętnaście, trzydzieści lat. Ono musi swoją estetyką, swoją funkcją wybiegać w przyszłość – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
We wtorek 15 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się ostanie spotkanie w ramach konsultacji społecznych w kontekście rewitalizacji placu Piłsudskiego w Stalowej Woli. Projektanci z Krakowa przedstawili założenia koncepcji będącej pokłosiem między innymi wcześniejszych spotkań, działań konsultacyjnych. Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy mogli zobaczyć przygotowane wizualizacje i poznać szczegółowe założenia prezentowanej koncepcji.
Jak będzie wyglądał plac Piłsudskiego w Stalowej Woli po rewitalizacji?
Projektant dr hab. inż. arch. Marcin Furtak podkreślał, że w przygotowanej koncepcji uwzględniono wiele postulatów i sugestii mieszkańców. Stalowowolanie apelowali m.in. o zachowanie istniejącej zieleni. Projektant zapewnił, że z obecnych drzew tylko 3 przeznaczone są do usunięcia, jedno zaś do przesadzenia. Zaplanowano też posadzenie 156 nowych drzew, w tym lipy, graby czy głogi. Pojawią się także ogrody deszczowe i niecki retencyjne.
Projekt zakłada stworzenie ścieżek o nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej wiodących przez tereny parkowe placu Piłsudskiego w Stalowej Woli. Infrastruktura parkowa uzupełniona została o stoliki szachowe zaprojektowane w sąsiedztwie głównego ciągu komunikacyjnego. Zgodnie z sugestią mieszkańców zmieniono lokalizację miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, które mają być rozproszone i umiejscowione m.in. na tyłach MDK.
Fontanna multimedialna została odsunięta od terenów zielonych i zaprojektowana w centralnej części placu Piłsudskiego sąsiadującej z torami kolejowymi. W koncepcji wzięto pod uwagę również propozycje mam sugerujących podział placu zabaw na dwie części i ogrodzenie strefy przeznaczonej dla najmłodszych dzieci. Zaplanowano także mobilne boisko do streetball.
W miejscu starej fontanny pojawi się amfiteatr z zielonymi trybunami w formie wałów ziemnych. Obrzeżami parku od ulicy Niezłomnych do przejścia przez tory poprowadzona zostanie asfaltowa ścieżka rowerowa. Nieopodal ścieżki rowerowej będzie ścieżka piesza, utwardzona. Ulica 1 Sierpnia ma być wyłączona z ruchu na wysokości placu Piłsudskiego z możliwością przejazdu służb ratowniczych czy technicznych.
Obiekt kubaturowy i wieża widokowa na placu Piłsudskiego w Stalowej Woli
Równolegle do torów kolejowych powstanie dwukondygnacyjny obiekt kubaturowy o długości – 70 m, szerokości – 15 m i wysokości około 8 m. Obiekt będzie posiadał zielone tarasy. Tam swoje miejsce znajdą: palmiarnia, lokale usługowe, sale konferencyjne, laboratoria czy toalety.
Będzie też 64 metrowa wieża widokowa, o powierzchni 50 m kw. – Ta wieża będzie miła atrakcję, polegającą na efekcie dreszczyku emocji, tj. fragment szklanego tarasu – mówił dr Marcin Furtak. Szacowana waga konstrukcji stalowej obiektu widokowego to 215 ton.
– Czym się inspirowaliśmy? Pierwsza kwestia dotyczyła czegoś, co reprezentowało całą Polskę w 1939 roku. Projekt autorstwa Jana Cybulskiego, Jana Galinowskiego, Felicjana Kowarskiego – pawilon na wystawę światową. Fantastycznie przyjęty przez audiencję, przez uczestników. Mimo szerokiej krytyki w kraju wtedy, później bardzo szeroko doceniany, wspominany – mówił projektant.
– Druga nasza inspiracja to kwestia odwołania się do stylistyki Stalowej Woli, a więc pokrycie wieży elementami zapożyczonymi z ducha przemysłowego, z tego co jest w herbie (koło zębate). Tego motywu używamy również w projekcie fontanny oraz w schematach ścieżek spacerowych. Jedna z ważniejszych inspiracji tego jak poszukać swojej tożsamości, ducha własnego miasta to była kwestia jego relacji z rzeką San. Ta rzeka dała miastu życie, jej sąsiedztwo, dopływ wody do elektrowni – dodał dr Marcin Furtak.
Na zakończenie konsultacji prezydent Lucjusz Nadbereżny zapowiedział, że miasto planuje ogłoszenie przetargu na tę inwestycje już w maju.
Czytaj również: https://sztafeta.pl/2022/03/17/odpowie-za-rasizm-i-dyskryminacje-nisko/