Miecze, włócznie, groty, topory, hełmy, ostrogi. Takie eksponaty można zobaczyć na nowej wystawie czasowej dostępnej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zatytułowanej „Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej”.
Wystawa opowiadająca o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII wieku została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, a swoją pierwszą odsłonę miała w gnieźnieńskim muzeum w latach 2019-2020.
Jak wyglądała średniowieczna armia?
Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Wystawa w Muzeum Regionalnym pokazuje, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A była to armia, na czele której Piastowie potrafili odnosić znaczące zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.
Ponad 100 zabytków na wystawie
Na ekspozycji znalazło się ponad 100 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. – z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków.
Innymi elementami są fragmenty źródeł pisanych z tamtego okresu oraz inspirowane dawnymi miniaturami ilustracje. Odrębnym wątkiem jest historia fikcyjnego drużynnika Bolesława Chrobrego – woja Niemira.
Zabytki pochodzą ze zbiorów 20 muzeów i instytutów archeologii.
W Stalowej Woli wystawa dostępną będzie dla zwiedzających do 5 czerwca.