Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowa lista refundacyjna, która niesie za sobą dużo zmian, między innymi w cenach leków. Więcej zapłacimy aż za 509 produktów leczniczych. Podwyżki odczują na przykład osoby chorujące na cukrzycę oraz po przeszczepach. Jest też dobra informacja. Niemal 1200 leków stanieje.
Z obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, chorzy zapłacą więcej za 509 produktów leczniczych. W przypadku 462 z nich dopłata wynosi mniej niż 10 złotych. Ale przy niektórych podwyżki są znaczące. Ponadto refundacją objęto 81 nowych leków, a 320 nie jest już refundowanych.
Za które leki zapłacimy więcej?
Nowe ceny leków uderzą po kieszeni między innymi pacjentów zmagających się z zapaleniem jelita grubego i łuszczycą, na którą w Polsce choruje blisko milion osób.
O ponad 30 złotych wzrosła cena tabletek zawierających everolimusum, stosowanych po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku.
Wśród preparatów, które podrożały w 2022 r. znalazły się też te dla chorych na cukrzycę: leki przeciwcukrzycowe z metforminą, a także insuliny i testy paskowe do glukometrów. Więcej dopłacimy też między innymi za leki stosowane w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, dużych zaburzeń depresyjnych, padaczki, choroby i zespołu Parkinsona, owrzodzeń.
Natomiast najdotkliwiej podwyżka leków dotknie osoby w trakcie odczulania. Pacjenci uczuleni na roztocza kurzu domowego, będą musieli zapłacić za zawiesiny do wstrzyknięcia aż 452 złote więcej.
Którzy pacjenci skorzystają?
Na szczęście od nowego roku na chorych czekają nie tylko podwyżki. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia stanieje 1183 leków. Największa zmiana dotyczy implantu podskórnego stosowanego w terapii raka prostaty. Lek ten jest tańczy o 120 złotych.
Mniej zapłacą osoby chore na Alzheimera. Preparat zawierający rivastigminum jest tańczy o 41 złotych. Z kolei o 37 złotych spadła dopłata na proszek do inhalacji dla astmatyków.
Ponadto mniej dopłacimy też między innymi za niektóre leki na: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, preparaty w terapii nowotworów złośliwych, raka piersi, raka trzonu macicy czy padaczki lekoopornej.
Z kolei wśród nowości na liście leków refundowanych znalazł się między innymi produkt medyczny wykorzystywany w leczeniu zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub raka otrzewnej. Od 1 stycznia 2022 roku refundowana jest też szczepionka przeciw pneumokokom stosowana w profilaktyce osób powyżej 65. roku życia.
Lista refundowanych leków i produktów medycznych jest przez MZ aktualizowana regularnie co dwa miesiące. Szczegóły można sprawdzić na stronie internetowej www.gov.pl.