W nocy z 29 na 30 grudnia zmarł Henryk Atemborski ps. Pancerny, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, Żołnierz Niezłomny, podróżnik.
O śmierci Atemborskiego poinformowało m.in. Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki.
Jako 11-latek bronił Warszawy
Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia w Łodzi. We wrześniu 1939 roku, jako 11-letni chłopiec, brał udział w obronie Warszawy. W czasie okupacji był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ, a po wojnie Żołnierzem Wyklętym. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany.
Działacz Solidarności
Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był aresztowany przez komunistów i poddany wielomiesięcznym torturom. W latach 80-tych był działaczem Solidarność, członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r.
Henryk Atemborski – rowerem przez Europę
Atemborski był też zapalonym przewodnikiem. Założył PTTK WSK Mielec, później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Od maja 2002 do czerwca 2003 roku samotnie przejechał rowerem dookoła Europy. Zwiedził niemal wszystkie kraje kontynentu, m.in. Hiszpanię, Francję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Słowację, Niemcy, Holandię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Anglię. Po wyprawie napisał książkę „Rowerem dookoła Europy”.
Za rozsławienie Nowej Sarzyny na drogach całej Europy Rada Miejska Nowej Sarzyny 4 czerwca 2003 r. nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.
W 2012 roku objechał motorowerem Wyspy Brytyjskie.
Odznaczenia
Henryk Atemborski za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995), Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2017).
Czytaj również: