W kościołach w święta Bożego Narodzenia podtrzymywana jest tradycja szopek. Takie przedstawienia narodzin Jezusa pojawiły się, jak zawsze, także w stalowowolskich świątyniach. Ruchome, z drewnianymi figurkami, skromne, bogate – każda z betlejemskich stajenek jest wyjątkowa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę wywodzą się szopki bożonarodzeniowe i kto jest ich twórcą.
Większość źródeł historycznych podaje, że tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Dzięki temu św. Franciszek zamierzał przybliżyć mieszkańcom tajemnicę Narodzenia Chrystusa.
Szopki bożonarodzeniowe pojawiły się już 330 r. p.n.e.
Inni badacze religii twierdzą natomiast, że przedstawiania sceny Narodzin Chrystusa wprowadziła już w 330 r. p. n. e. cesarzowa Helena, która nakazała wybudować w betlejemskiej grocie żłóbek z marmuru, który miał upamiętnić narodziny Dzieciątka. Kilka lat później, grotę przebudowano na stajenkę, w której umieszczono rzeźby Świętej Rodziny czy pastuszków. Ponieważ w pobliżu wypasane były prawdziwe zwierzęta – szopka zyskała na popularności i była odwiedzana przez pielgrzymów. Pomysł szybko został skopiowany w Rzymie, gdzie postawiono szopką przy Bazylice Matki Bożej Większej.
Początkowo szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz z czasem tradycja ich budowy rozpowszechniła się na cały świat. Do Polski dotarły około XIII w.
W Stalowej Woli szopki zachwycają różnorodnością
Wśród współczesnych szopek możemy znaleźć zarówno szopki z tradycyjnymi figurkami, instalacje ruchome, stajenki, w których znajdują się żywe zwierzęta, jak również całe przedstawienia historii betlejemskiej odgrywane przez ludzi. Coraz częściej przy budowie szopek wplata się w nie jakiś element regionalny czy historyczny, co sprawia, że są ciekawym źródłem informacji o miejscu, w którym się znajdują.
Czytaj również: