7 grudnia prezydent Lucjusz Nadbereżny podpisał umowę z wykonawcą na budowę hospicjum wraz z poradnią medycyny paliatywnej w Stalowej Woli. Według przyjętego harmonogramu ośrodek powinien rozpocząć pracę w 2023 roku.
Placówka stanie przy ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli nieopodal tzw. „Ambulatorium”. Planowane jest połączenie nowego obiektu z budynkiem Ambulatorium, którego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, diagnostyczne ma być wsparciem dla funkcjonowania hospicjum.
– Nie ma innego miejsca, w którym człowiek czułby się tak dobrze, jak we własnym domu, otoczony bliskimi – zwłaszcza gdy przychodzi ciężka choroba i gdy zbliża się kres życia. Jednak czasami pobyt w domu staje się niemożliwy – czy to ze względu na brak warunków, osób, które zapewniłyby niezbędną opiekę, czy wyjątkowo ciężki stan chorego. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi chorych i ich rodzin chcemy stworzyć miejsce, które w takich sytuacjach będzie choć namiastką domu rodzinnego. Miejsce, gdzie chorzy będą czuli się bezpiecznie, otoczeni zarówno profesjonalną opieką, jak i ludzkim ciepłem i życzliwością. Poprzez budowę obiektu o najwyższych standardach w opiece hospicyjno–paliatywnej chcemy zapewnić choremu poczucie bezpieczeństwa oraz uświadomić jemu i jego bliskim, że walka nie została zakończona – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.
Hospicjum w Stalowej Woli będzie dysponować 30 łóżkami
W ramach zadania powstanie placówka na 30 łóżek z możliwością rozbudowy. Każdy z pokoi będzie miał osobną łazienkę. W obiekcie znajdą się też m.in. pomieszczenia dla rodzin pensjonariuszy, stołówka, jadalnia, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. Nie zabraknie także kaplicy. W ramach tego projektu zostanie wybudowana przychodnia poradni medycyny paliatywnej, która będzie się znajdowała od frontu, od ulicy Kwiatkowskiego.
Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu w tym parking na nie mniej niż 55 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych, drogi wewnętrzne oraz zieleń.
Inwestycja pochłonie 21 mln zł
Wykonawcą hospicjum wraz z poradnią medycyny paliatywnej będzie firma Pesam Sp. z o.o. Sp.k. Koszt budowy obiektu wyniesie 21 mln zł. Miasto na ten cel pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 15 mln zł.