Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie istnieje od sierpnia 2019 roku. Choć funkcjonuje stosunkowo od niedawna, już ma na swoim koncie sporo inicjatyw i coraz to nowe pomysły na kolejne projekty. – Zajmujemy się przede wszystkim działaniami integrującymi naszą społeczność, działalnością charytatywną oraz promocją lokalnych tradycji i kultury – mówi Aneta Biszczak, prezes KGW Lipa. Dzięki pozyskanemu w ostatnim czasie dofinansowaniu z Lasowiackiej Grupy Działania grupa będzie mogła jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła, realizować swoje pasje i działać na rzecz lokalnej społeczności.
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie zostało zarejestrowane w sierpniu 2019 r. Od początku swojego istnienia działa bardzo prężnie. Na swoim koncie ma już organizację imprezy andrzejkowej, balu karnawałowego, balu walentynkowego czy zabawy choinkowej dla dzieci.
– Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w 2019 zorganizowaliśmy również dużą uroczystość „Serce za Serce”, którą uatrakcyjniły występy mieszkańców oraz zaproszonych gości. Odbył się wtedy przygotowany przez nas kiermasz ozdób świątecznych i poczęstunek wigilijny. Cały dochód z tej uroczystości przeznaczyliśmy na rzecz osób zmagających się z chorobą nowotworową w naszej miejscowości – mówi Aneta Biszczak.
W kolejnym roku KGW Lipa było organizatorem bazarku charytatywnego na rzecz małej dziewczynki zmagającej się z poważną wadą serca. Charytatywna działalność grupy jest bardzo szeroka, członkowie koła przygotowywali również babki wielkanocne oraz ciasta dla Domu Pomocy Społecznej oraz Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Stalowej Woli, paczki mikołajkowe dla podopiecznych Domu Dziecka w Stalowej Woli, organizowali też zbiórki żywności i środków czystości dla powodzian. Duża część działań KGW Lipa skupia się na obszarze kulinarnym.
Aby rozwinąć skrzydła i zwiększyć swoje możliwości, KGW wystąpiło do Lasowiackiej Grupy Działania o grant na doposażenie kuchni. Projekt grantowy w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020 pn. „Zakup wyposażenia do miejsc wspierających dziedzictwo kulinarne obszaru Lasowiackiej Grupy Działania” pozwolił na zakup wielu sprzętów takich jak m.in. lodówka, zmywarka, grill gazowy, stół, kuchnia gazowo-elektryczna, podgrzewacz, zlew dwukomorowy czy wielofunkcyjny robot kuchenny.
– W wyniku realizacji projektu z Lasowiackiej Grupy Działania zakupione zostało wyposażenie i umeblowanie do kuchni, którą użytkuje KGW w Lipie. Dzięki zakupionemu sprzętowi KGW poprawi działalność kulinarną związaną z tradycyjnym kalendarzem świąt i uroczystości, jak również działalność w zakresie upowszechniania tradycji kulinarnych naszego regionu – mówi Aneta Biszczak.
KGW Lipa prężnie działa także na rzecz promocji regionalnych i tradycyjnych potraw. – Wzięliśmy udział w konkursie „Słodkie smaki regionów” w Kolbuszowej, gdzie nasz regionalny placek „Lipski śmietankowy” zdobył wyróżnienie – mówi prezes KGW Lipa. Grupa organizowała także warsztaty pieczenia pierników w przedszkolu „Baśniowy świat” w Stalowej Woli oraz warsztaty pieczenia jagodowych babeczek dla dzieci ze świetlicy środowiskowej w Lipie.
KGW angażuje się również w uroczystości lokalne, wiele z nich współorganizuje przede wszystkim z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaklikowie, a także z Radą Sołecką i radnymi gminy Zaklików. Wśród takich wydarzeń warto wymienić: 530-lecie miejscowości Lipa, Bieg Leśnym Szlakiem Lipska Piątka, Rajd Rowerowy „Leśnymi duktami po lipskich lasach”, uroczystość w Janikach z okazji upamiętnienia rocznicy pacyfikacji wsi podczas II Wojny Światowej.
Grupa aktywnie uczestniczy także w różnych piknikach i festynach promując przygotowywane przez siebie potrawy według tradycyjnych receptur. Zakupiony przy wsparciu Lasowiackiej Grupy Działania sprzęt pozwoli grupie na jeszcze większą kulinarną kreatywność, która cieszyć będzie podniebienia uczestników współorganizowanych przez KGW wydarzeń.
– Nowa doposażona w ramach zadania kuchnia poprawi jakość wykonywanych przez KGW działań oraz wpłynie pozytywnie na wizerunek koła i miejscowości. Zakupiony sprzęt pozwoli na lepszą i sprawniejszą organizację pracy Koła Gospodyń Wiejskich, a mieszkańcom umożliwi degustację potraw przygotowywanych podczas festynów i imprez plenerowych. W szczególności będą to potrawy, które uważamy za swoje specjalności, tj. placek lipski śmietankowy, jagodzianki, bigos – mówi prezes KGW.