NCK „Sokół” obchodziło w miniony wtorek, 23 listopada, 30-lecie swojej działalności. W uroczystej gali w Niżańskim Centrum Kultury wzięli udział dawni i obecni pracownicy placówki, instruktorzy, samorządowcy i liczni przyjaciele „Sokoła”.
Trzy dekady działalności
Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” powołane zostało uchwałą nr VIII/56/91 Rady Miejskiej w Nisku, z dnia 22 lutego 1991 roku. Placówka została utworzona na bazie dotychczasowych zakładów: Niżańskiego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Nisku. Główną siedzibą nowo utworzonej placówki kulturalnej stał się właśnie budynek „Sokoła”, w którym w poprzednich latach funkcjonowało kino.
NCK „Sokół” zaprosiło przyjaciół na wyjątkowe spotkanie
Uroczystości, poprzedził wykład dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego na temat „Dziejów Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, który odbył się z Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.
Sama gala w Niżańskim Centrum Kultury rozpoczęła się tuż po godz. 14. Na zaproszonych czekała prelekcja regionalisty, byłego burmistrza Niska Mariusza Kowalika, który przypomniał bogatą historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nisku. Głos zabrał także dr. hab. Andrzej Nowakowski, który opowiedział o książce „Dzieje sokolstwa niżańskiego. 1903 – 1939”, której autorką jest Karolina Kutyła.
Film o niżańskim „Sokole”
Widzowie mogli także zobaczyć film dokumentujący 30 lat działalności Niżańskiego Centrum Kultury. O znaczeniu placówki w historii Niska mówili m.in. burmistrz Waldemar Ślusarczyk, starosta niżański Robert Bednarz oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marcin Folta.
Głos zabrał także poseł Grzegorz Braun, którego przodkowie byli współzałożycielami i działaczami Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego tradycja także kultywuje dzisiejszy dom kultury.
Muzyczna niespodzianka
Na zakończenie gali, na obecnych czekał koncert w wykonaniu Jazz Bandu pod kierownictwem Błażeja Mokrzaka i solistek Studium Wokalnego NCK „Sokół”.
Czytaj również:
byłem, pozdrawiam