W SOSW w Leżajsku odbyły się bezpłatne badania słuchu najmłodszych podopiecznych placówki. Przeprowadziło je Podkarpackie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.
Problemy ze słuchem dotykają także dzieci
Problemy ze słuchem nie dotyczą już tylko seniorów. Wśród osób zmagających się z zaburzeniami słuchu jest coraz więcej dzieci i młodzieży. Nietrudno sobie wyobrazić, jak duży wpływ ma to na ich życiowy komfort, codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim na edukację. Kluczową rolę odgrywa w tej kwestii profilaktyka oraz właściwa i wcześnie zastosowana diagnostyka, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że szansę na specjalistyczną diagnozę dostali mali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku.
Przebadali małych podopiecznych SOSW w Leżajsku
9 listopada specjaliści z Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS przeprowadzili bezpłatne konsultacje z lekarzem otorynolaryngologiem i badania słuchu u dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem uczęszczających do SOSW. Akcja odbyła się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Leżajsku.
– Badania otorynolaryngologiczne i audiologiczne które dzięki współpracy z firmą GNP Magnusson z Kajetan, możemy zaoferować naszym najmłodszym podopiecznym stanowią doskonałe uzupełnienie zapewnienia aktywnej pomocy ze strony państwa poprzez organizowane wczesne wspomaganie rozwoju dziecka przy naszym przedszkolu oraz w ramach działalności ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego realizującego projekt „Za życiem”. Przeprowadzone badania to wstęp do współpracy naszego ośrodka z CSiM MEDINCUS, której celem będzie objęcie opieką medyczną i terapią Stymulacji Polimodalnej Percepcji Sensorycznej naszych najmłodszych wychowanków – mówi Tomasz Chrząstek dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku.
Chcą dalej chronić słuch najmłodszych
Dalszą kooperację z CSiM uwzględnia również starosta leżajski Marek Śliż. – Jestem przekonany, że są to początki współpracy z Podkarpackim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Będzie to kolejna poradnia, która zadba o zdrowie naszych dzieci oraz młodzieży z całego powiatu. Jednym z priorytetów dla Zarządu Powiatu Leżajskiego jest dbanie o zdrowie najmłodszych mieszkańców. PCSiM będzie kolejną po poradniach autystycznej i psychiatrycznej służącą dzieciom i młodzieży. SP ZOZ w Leżajsku składa w najbliższym czasie wniosek o dofinansowanie na utworzenie oddziału psychiatrycznego dla dzieci w naszym szpitalu. Nie zapominamy również o rozwoju naszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która korzysta z najnowszych metod diagnostycznych – mówi.
Czytaj również: