Już w najbliższy wtorek 9 listopada, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku, specjaliści z Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, przeprowadzą konsultacje i bezpłatne badania słuchu podopiecznym ośrodka – dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Akcję objęło patronatem Starostwo Powiatowe w Leżajsku.
O słuch małych pacjentów zadbają lek. Dorota Szuber, kierownik filii CSIM MEDINCUS w Rzeszowie – otorynolaryngolog, audiolog, foniatra wraz z zespołem diagnostycznym.
– Będziemy przeprowadzać badania nie wymagające zaangażowania pacjenta, z uwagi na niepełnosprawność dzieci i ograniczone możliwości współpracy podczas tzw. badań subiektywnych, wymagających np. użycia przycisku odpowiedzi, reagowania na zasłyszany dźwięk – mówi lek. Dorota Szuber.
Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS od lat jest inicjatorem wydarzeń, których celem jest promowanie szeroko rozumianej profilaktyki słuchu i dostępu do badań.
– Dbanie o słuch pacjentów w każdym wieku jest naszym obowiązkiem. Z opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia raportu wynika, że słyszymy coraz gorzej, a do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie ─ czyli 1 na 4 osoby ─ będzie miało stopień ubytku słuchu, dlatego jako Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS wzięliśmy za cel odwrócenie tego trendu – mówi prof. Piotr H. Skarżyński otorynolaryngolog, członek zarządu Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.
Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS to sieć 15 placówek medycznych w Polsce i 8 za granicą, świadczących wysokospecjalistyczne usługi w zakresie diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów w oparciu o autorskie rozwiązania. Należy do nich m.in. terapia zaburzeń centralnych procesów przetwarzania słuchowego metodą Skarżyńskiego, wykorzystująca opracowane przy udziale specjalistów CSIM MEDINCUS innowacyjne urządzenie – Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej (SPPS-S).