28 października w Miejscu Aktywności Lokalnej jakim jest klub „Wesoła Gromadka” prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie podsumowujące Inicjatywę „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”. Głównym jej założeniem był wzrost aktywności i integracji społeczności lokalnej, w szczególności z Osiedla Fabrycznego w Stalowej Woli.
– Pandemia, która wymusiła na nas izolację w nagły, radykalny sposób, unaoczniła, jak trudnym doświadczeniem jest znaczące ograniczenie możliwości bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Grupa kobiet z Osiedla Fabrycznego wpadła na pomysł zrealizowania takiej inicjatywy, która pomogłaby choć na chwilę zapomnieć o negatywnych skutkach pandemii oraz stworzyłaby okazję do kontaktu z drugą osobą. Dzięki wsparciu zespołu ds. organizowania społeczności lokalnej, który funkcjonuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli oraz Stowarzyszeniu Centrum Aktywności Społecznej „SPECTRUM” pomysł udało się zrealizować – mówi Kinga Surma, koordynator projektu.
„Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19” to projekt dla aktywnych pań
W projekcie udział wzięło 20 kobiet. W trakcie wspólnych warsztatów w ramach cyklu „Sąsiedzkie Pasje” uczestniczki nauczyły się nowych technik artystycznych – decoupage i makramy, wzięły udział w warsztatach tworzenia kosmetyków naturalnych oraz kompozycji florystycznych. Panie miały również okazję uczestniczyć w bloku tematycznym „Być kobietą”, w ramach, którego odbyło się spotkanie z dietetykiem, wizażystą oraz profesjonalna sesja zdjęciowa. Kobiece warsztaty i spotkania były odskocznią od codziennych problemów, które w okresie pandemii nasiliły się i pojawiły się nowe związane z lękiem o przyszłość, zdrowie i życie swoje i najbliższych.
Będą kolejne inicjatywy
– Pozyskany podczas realizacji projektu ogromny potencjał uczestników będzie kluczowy do podejmowania kolejnych inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności, a pozytywne doświadczenia związane z efektami, jakie udało się osiągnąć, mogą skutkować tym, że mieszkańcy będą chętniej angażować się w działania społeczne – dodaje Kinga Surma.
Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.