Do lat 40. XX wieku w Nisku istniał browar. Dziś okazały gmach przy ulicy Sandomierskiej w Nisku, należącym do PSS-u, niszczeje. Pomysł na zagospodarowanie obiektu mają władze miasta. Chcą, aby w zabytkowych wnętrzach swój dom znalazła biblioteka miejska. Najpierw jednak budynek trzeba odkupić od PSS-u. O zgodę na taki zakup radnych poprosił burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk.
Browar w Nisku. Niezwykła historia
Budynek należący do PSS-u, znajdujący się przy ulicy Sandomierskiej w sąsiedztwie Powiatowego Urzędu Pracy, ma niezwykle bogatą historię. Jest jedną z namacalnych pamiątek, jakie pozostały w Nisku po jego dobrodziejach Marii i Oliverze Resseguier. Właśnie w tym budynku, którego wyremontowaną już połowę zajmuje Środowiskowy Dom Samopomocy, na przełomie XIX i XX wieku funkcjonował browar.
Browar pod pieczą PSS-u
Browar Piwny Parowy, bo taką nosił nazwę, należał do hrabiostwa Marii i Olivera Resseguier. Kolejnym jego właścicielem był Maksymilian Francke, który w 1911 roku kupił od Resseguierów majątek w Nisku. Nazwę browaru zmieniono na Brauerei in Nisko.
Od kilkudziesięciu lat dawny browar jest własnością Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Nisku, która prowadziła w nim piekarnię.
Po zgodę do radnych
Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk, podczas ostatniej, październikowej sesji Rady Miejskiej, zwrócił się do radnych z prośbą o zgodę na nabycie przez gminę budynku należącego do PSS-u, w którym dawniej mieścił się browar w Nisku. Jak tłumaczył burmistrz, dawny browar, jest idealnym miejscem na ulokowanie w nim biblioteki miejskiej.
W spadku po Resseguierach
– Temat nie jest nowy, zawsze mówiłem, że będziemy szukać budynku pod godziwe pomieszczenia dla biblioteki miejskiej. Dzisiejsze zakwaterowanie w piwnicach PSP nr 5 miało być chwilowe – mówił burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk. – Przewijały się różne koncepcje lokalizacji biblioteki. Ale wydaje mi się, że najlepszą koncepcją, przede wszystkim lokalizacyjną, ale również pod kątem metrów kwadratowych, które są potrzebne do funkcjonowania biblioteki i czytelni dużej, multimedialnej, jest budynek należący do PSS-u. Musimy dbać o to, co otrzymaliśmy w spadku, czyli o historię naszego Niska. Nie chciałbym, żebyśmy podejmowali inną decyzję. Ten budynek musi wrócić we władanie gminy. Więcej tłumaczeń tu nie potrzeba – przekonywał burmistrz.
Radni jednomyślnie “za”
Radni ostatecznie przychylili się do prośby burmistrza i zgodzili się aby samorząd zakupił budynek należący obecnie do PSS. Jego szacowana wartość to 600 tysięcy złotych.
Cały artykuł w czwartek, 4 listopada, w papierowym wydaniu Sztafety
Czytaj również:
Polski Ład. Blisko 67 milionów złotych dla ziemi niżańskiej
Komentarze 1