21 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja dwóch poetyckich almanachów: „Wiersze znad Sanu” i „Wiersze znad Sanu 2”.
– Jest to ciekawy przegląd twórców, którzy są z tym regionem związani, chociaż niekoniecznie te utwory dotyczą regionu nadsańskiego, nie było też takiego wymogu. Niemniej jednak, rodowód autora, jego związek z pewnym miejscem, małą Ojczyzną ma wpływ na to jak tworzy, jak postrzega świat i literaturę. W obu almanachach jest ciekawa prezentacja kilkunastu autorów mających za sobą różne doświadczenia i dorobek. Wiadomym jest, że autorzy zrzeszeni w Związku Literatów Polskich mają przynajmniej kilka tomików wydanych i zweryfikowanych przez Zarząd Główny w Warszawie, bo taki jest warunek przynależności do Związku. Ale są też tacy, którzy nie mieli do tej pory okazji do zaprezentowania się i jest to dla nich debiut – opowiadał Ryszard Mścisz.
„Wiersze znad Sanu” to inicjatywa stalowowolskich poetów
Obydwie publikacje ukazały się z inicjatywy Stalowowolskiego Klubu Literackiego, którego jednym z twórców jest pisarz Mirosław Osowski.
– Sukcesem jest to, że mimo pandemii wydaliśmy dwa almanachy, a przygotowujemy się do kolejnego w przyszłym roku. Są chętni do zaprezentowania swoich wierszy i to jest moim zdaniem najważniejsze. Chcemy utrzymać tę dobrą passę i promować nowych, również młodych autorów, którzy są związani ze Stalową Wolą. Główną ideą wydawania almanachu jest umożliwienie startu literackiego twórcom, którzy do tej pory nie publikowali swoich wierszy – dodaje Mirosław Osowski.
Wybrane wiersze z obydwu almanachów zaprezentowali publiczności poeci – Elżbieta Ferlejko oraz Grzegorz Męciński.
Muzyczny akcent podczas promocji tomików
Atrakcją muzyczną wieczoru był występ Sylwii Piotrowskiej – wokalistki specjalizującej się w utworach gospel, kompozytorki i autorki tekstów. Jej piosenki „Ostatni raz” i „Modlitwa” znalazły się na 1 miejscu Podkarpackiej Sceny Przebojów Radia Rzeszów. Podczas poetyckiego spotkania w MBP, artystka wykonała porywające publiczność utwory tj. „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar, „Wielka woda” Maryli Rodowicz, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz autorski „Nie daj mi spaść”.
Promocji tomików towarzyszyła wystawa prac malarskich, niektórych z poetów publikujących w obu almanachach. Część wystawy jest nadal dostępna w Bibliotece Głównej, przy ul. Popiełuszki 10.