Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli przeniósł swoją działalność artystyczną i kulturalną do miejskich szkół oraz innych instytucji kultury. Zmiana lokalizacji podyktowana jest realizacją zadania pn. „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli”. – Został wydany plac budowy. Budynek jest przejęty przez wykonawcę – mówił na ostatniej sesji RM prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Planowana inwestycja swoim zakresem obejmuje gruntowną przebudowę i modernizację sali widowiskowej. W ramach zadania zaplanowano m.in. wymianę posadzki i parkietu, wymianę foteli wydzielenie miejsc dla osób niepełnosprawnych, modernizację instalacji nagłośnienia, wymianę oświetlenia scenicznego, wymianę stolarki drzwiowej.
Zadanie swoim zakresem obejmuje także prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie oryginalnej kolorystyki sali polegające na usunięciu zbędnych powłok malarskich i lakierniczych. Pełną modernizację przejdzie scena główna, zaplecze sceniczne oraz korytarze. W planach jest dostosowanie małej sali kinowej do wymogów sali muzyczno – teatralnej. Ponadto projektem objęto pomieszczenia socjalno-magazynowe oraz salę taneczną. Pojawią się również nowe szatnie i sanitariaty. Realizację zadania powierzono konsorcjum firm, które wyceniło wartość inwestycji na nieco ponad 15,3 mln zł.
MDK z działalnością artystyczną i kulturalną przeniósł się do szkół i innych placówek na terenie miasta Stalowej Woli
– Mimo remontu zajęcia utrzymaliśmy w 100 procentach – mówi Marek Gruchota, dyrektor MDK. Zajęcia zostały rozlokowane w różnych placówkach m.in. w szkołach podstawowych, Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”, w klubie „Emka” czy w budynku kina Ballada. Przy organizacji wydarzeń kulturalnych MDK będzie również korzystał z gościnnych progów innych placówek.
Projekt, który otrzymał dotację z funduszy norweskich to nie tylko działania infrastrukturalne, ale także tzw. działania miękkie związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Jeszcze w tym roku odbędą się szkolenia dotyczące praw autorskich, tematu dostępności w przypadku osób niepełnosprawnych czy warsztat tańca ludowego.
– W czasie trwania remontu infrastrukturalnego, nasz potencjał, nasze umiejętności, nasz kapitał, nasze kwalifikacje powinny się podnieść, abyśmy po zakończeniu remontu byli lepiej przygotowani, do naszej pracy, naszej działalności – mówi Marek Gruchota, dyrektor MDK.