27 września w Ulanowie odbyło się uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”. Jednostkę, w ramach projektu „Szkutnictwo, flisactwo i rzeźbiarstwo – ocalić od zapomnienia”, zbudowali szkutnicy Tomasz Pityński i Adam Pokora.
Promują powiat niżański
– Budowa galaru, jak i realizacja całego projektu, ma na celu zachowanie od zapomnienia ginących zawodów, kultywowanie tradycji w tym zakresie, a także zaszczepienie wśród młodych ludzi pasji do kultywowania takich tradycji. Galar wybudowany przez szkutników będzie wykorzystywany na potrzeby promocji dziedzictwa lokalnego, jakim jest flisactwo i szkutnictwo, m.in. podczas lokalnych imprez plenerowych – mówi starosta niżański Robert Bednarz, który także dokonał symbolicznego przecięcia liny, po którym galar “Powiat Niżański” wypłynął na wody Sanu.
Pokazują tradycje i dziedzictwo lokalne
Ochrona dziedzictwa lokalnego, to również promocja tradycyjnych kulinarnych produktów flisackich, jako integralnych z wykonywanym zawodem i stanowiących nieodłączną jego część, oprócz wodowania galaru, biorący udział w uroczystości mieli okazję skosztować tradycyjnego flisackiego poczęstunku, przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Tanewskiej.
Liczni goście na wodowaniu „Powiatu Niżańskiego”
Uroczyste wodowanie galaru zostało zorganizowane w ramach projektu „Szkutnictwo, flisactwo i rzeźbiarstwo – ocalić od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” we współpracy z Powiatem Niżańskim. A uczestniczyli w nim m.in. starosta niżański Robert Bednarz, wicestarosta Adam Mach, sekretarz powiatu Mirosława Daśko, skarbnik powiatu Maria Bednarz, naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Nisku, prezes LGD Damian Zakrzewski, członkowie i pracownicy Stowarzyszenia „Niżańskie Centrum Rozwoju” oraz szkutnicy – twórcy galaru.
Czytaj również:
Flisactwo zgłoszone na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO